Spodziewasz się dziecka? Czas pomyśleć o przygotowaniu dla niego miejsca w Waszym domu. Czasem jest to osobny pokój dla niemowlaka, a czasem wydzielona przestrzeń w ramach pokoju. Nieważne, jakim metrażem dysponujesz. Najważniejsze, by miejsce dla dziecka było bezpieczne i logicznie rozplanowane. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać urządzając pokój dla niemowlaka oraz czego nie może w nim zabraknąć.
Najważniejsze są bezpieczeństwo i funkcjonalność. Pokój ma być bezpieczny dla dziecka, co oznacza meble i sprzęty, które są stabilne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Farby pokrywające meble i ściany nie mogą zawierać szkodliwego ołowiu. W pokoju nie może być zbyt wiele sprzętów ani ostrych kątów.
A na czym polega funkcjonalność dla rodzica? Na takiej aranżacji wnętrza, by wszystko, co potrzebne było w zasięgu ręki. Dzięki temu wykonywanie czynności przy dziecku jest dużo prostsze i bardziej logiczne.
Kolory w pokoju dla niemowlaka powinny być stonowane i łagodne. Ich zadaniem jest wyciszyć dziecko przed snem lub podczas drzemki w ciągu dnia. Dziecko otrzymuje bardzo dużo bodźców i musi mieć miejsce, w którym jest w stanie je przetworzyć i uspokoić się.
Spójrz na świat z perspektywy niemowlęcia, które leży w łóżeczku lub na przewijaku. Jaki element pokoju widzi on najczęściej? Sufit! Warto umieścić tam kilka wzorów w postaci zdejmowalnych naklejek w kontrastowych kolorach.
O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie i zasłony do pokoju dla niemowlaka?
To chyba najważniejsza inwestycja w pokoju dla niemowlaka. Przy zakupie zwróć uwagę, czy jest solidne, spełnia standardy bezpieczeństwa, ma gładkie krawędzie i jest pokryte bezpiecznymi dla dziecka lakierami. Odstępy między szczebelkami w łóżeczku nie mogą być większe niż 6 cm.
Gdzie postawić łóżeczko w pokoju dla niemowlaka? Łóżko nie może być przy grzejniku ani przy oknie. Najlepiej, by do łóżeczka był dostęp z 3 stron – lewej, prawej i od strony stópek. Dzięki temu możesz podchodzić do maluszka z każdej strony, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi układu ruchu. Górne oświetlenie nie może znajdować się bezpośrednio nad łóżkiem.
Jaki materac do łóżeczka wybrać? Materac musi być twardy i sprężysty, aby nie odkształcał się pod wpływem ciężaru dziecka. Taki materac niweluje ryzyko zapadnięcia się maluszka i śmierci łóżeczkowej. Najlepiej sprawdza się materac sprężynowy, choć jest cięższy i droższy niż piankowy. Materac musi być idealnie dopasowany do łóżeczka, tak by odstęp między nim a ramą łóżka nie był większy niż szerokość dwóch palców osoby dorosłej. Jeśli odstęp jest większy, rączka lub nóżka dziecka może tam utknąć i nieszczęście gotowe.
Czy niemowlę potrzebuje pościeli i poduszki? Ciało malca musi być utrzymywane w linii prostej. Poduszka zaburza to ułożenie i może prowadzić do wielu wad rozwojowych, dlatego na jej zakup poczekajmy do 2. roku życia. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule: Czy niemowlę powinno spać na poduszce?
Jeśli chodzi o pościel, im mniej elementów w łóżeczku, tym lepiej. Kołderki i inne przedmioty w łóżku zwiększają ryzyko śmierci łóżeczkowej. W łóżku niemowlęcia potrzebny jest jedynie materac i odpowiednio dopasowane do niego prześcieradło.
W pierwszym roku życia niemowlęcia przyjdzie Ci zmienić ok. 2500 pieluch. Zadbaj więc o wygodne miejsce do tej czynności. Jeśli masz miejsce w pokoju, warto kupić komodę z przewijakiem. W jej szufladach będziesz mogła trzymać pieluchy i wszystkie akcesoria potrzebne do zmiany pieluszek. Jeśli miejsca masz nieco mniej, kup przewijak nakładany na łóżeczko dziecka. Wtedy zadbaj, by obok łóżeczka mieć szafkę na wszystkie rzeczy potrzebne przy przewijaniu. Obok przewijaka postaw zamykany kosz z plastikowym workiem na pieluchy.
Tak samo jak w przypadku łóżeczka, najlepiej byś miała dostęp do przewijaka z 3 stron. Przy miejscu do przewijania powieś obrazki lub przyklej na suficie duże, kolorowe naklejki. Zajmą one uwagę dziecka w czasie, gdy Ty będziesz się zajmować brudną robotą :)
Wanienkę możesz trzymać w pokoju dziecka na stabilnym stelażu (np. biurku) lub w łazience. Przy zakupie zwróć uwagę, by dno wanny nie było śliskie, a jej brzegi były gładkie i zaokrąglone. Wanienka musi być stabilna i zachować swój kształt po wlaniu wody i włożeniu dziecka. Musi być też łatwa w przenoszeniu
Dla wygody rodziców, w pokoju powinien znaleźć się fotel do karmienia i usypiania maluszka. Ustawmy go w pobliżu łóżeczka, by móc łatwo ułożyć malca do snu. Będziesz zadowolona z modelu z podłokietnikami, który odciąży kręgosłup przy trzymaniu dziecka. Po długim dniu docenisz także podnóżek, na który będziesz mogła wyciągnąć nogi. Dobrze, by przy fotelu było miejsce na postawienie butelki z wodą (dobrze wiesz, jak wzrasta pragnienie przy karmieniu piersią) i książki.
Dobra wykładzina w pokoju dziecka wyciszy nasze kroki, co przyda się przy zaglądaniu do śpiącego dziecka. Na późniejszym etapie rozwoju maluszkowi będzie łatwiej uczyć się raczkować po wykładzinie niż po śliskiej podłodze. Gdy niemowlę nieco podrośnie, warto zakupić do pokoju także matę edukacyjną, na której dziecko będzie się bawić.
Niemowlę potrzebuje odpowiedniej wilgotności powietrza, szczególnie do snu. Suche powietrze wysusza mu śluzówki noska, oczu, a także skórę. Pamiętaj o częstym czyszczeniu i konserwacji nawilżacza, by zapobiec namnażaniu się groźnych bakterii. Zamiast nawilżacza możesz oczywiście skorzystać z domowych sposobów na nawilżanie pokoju, takich jak ręcznik na grzejniku lub miska z wodą.
Przeczytaj także:
Źródła: www.landofnod.com; Paweł Zawitkowski i in. „Mamo, Tato, co Ty na to?”, Wydawnictwo Zawitkowski.pl sp. z o.o., Warszawa 2016; Heidi Murkoff, Sharon Mazel „Pierwszy rok życia dziecka”, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016, „Pierwszy rok życia dziecka”.
Tagi: bezpieczeństwo, dobre rady, urządzanie pokoju
Dodaj komentarz