Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Kompletujemy wyprawkę » Minimalistyczna wyprawka dla noworodka. Czego naprawdę potrzebujesz?

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka. Czego naprawdę potrzebujesz?

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka

W oczekiwaniu na pierwsze dziecko Twoje hormony buzują i łatwo jest wpaść w szał zakupów. Nawet nie wiesz kiedy dajesz się wkręcić w marketingową machinę kupowania kompletnie niepotrzebnych rzeczy dla małego człowieczka – gadżetów, ton ubranek, zabawek i pościeli. Tymczasem szaleństwo zakupowe może nieźle uderzyć Cię po kieszeni – według wyliczeń portalu Poradnik Inwestowania, w pierwszym roku życia dziecko kosztuje nas niemal 10 000 złotych! Jak nie dać się zwariować? Skorzystaj z naszej minimalistycznej wyprawki dla noworodka. Dowiedz się, których rzeczy naprawdę potrzebujesz, a które są zupełnie zbędne.

Wyprawka dla noworodka – czego naprawdę potrzebujesz?

Gdy zaczynasz kompletować wyprawkę dla noworodka, warto podjąć decyzję, czy zamierzasz karmić dziecko piersią czy mlekiem modyfikowanym. Pomijając oczywiste zalety karmienia piersią dla zdrowia dziecka i mamy, jest to także ogromna oszczędność. Pierwsze pół roku karmienia maluszka mlekiem modyfikowanym to ok. 1500 zł mniej w Twoim portfelu, do tego dochodzą także akcesoria do karmienia.

Jeśli tę decyzję masz już za sobą, skorzystaj z naszej minimalistycznej wyprawki dla noworodka. Część z rzeczy, które wymieniliśmy, możesz z powodzeniem kupić od innych rodziców lub nawet dostać w prezencie, dlatego nie kupuj wszystkiego naraz, w hurtowych ilościach.

  • Ubranka dla dziecka. Twój zestaw minimum to ubranka podstawowe, czyli body, spodenki, śpiochy i pajacyki – w zupełności wystarczą po 3 sztuki każdego z nich. Jeśli dziecko urodzi się zimą, przyda się także ciepły kombinezon. Pamiętaj, że po porodzie odwiedzi Cię rodzina i znajomi, którzy najpewniej także przyniosą ubranka w prezencie;
  • Pieluchy jednorazowe czy wielorazowe? To akurat Twoja decyzja. Jednak wybierając pieluchy jednorazowe zastanów się dobrze, czy będziesz miała czas, możliwości i energię, by je nieustannie prać. Na początku najlepiej zaopatrz się w pieluszki jednorazowe, a potem ewentualnie możesz zmienić zdanie. Nie ma sensu kupować obu rodzajów „tak na wszelki wypadek”. Oprócz tego przydadzą się też pieluchy tetrowe i flanelowe;
  • Łóżeczko i materacyk;
  • Wanienka dla dziecka;
  • Fotelik do samochodu (oczywiście o ile macie samochód);
  • Wózek. Przede wszystkim musi być funkcjonalny, czyli dostosowany do Twoich potrzeb i trybu życia, a do tego w 100% bezpieczny dla dziecka. Czyli szukamy solidnej, a przy tym lekkiej konstrukcji, na tyle kompaktowej, byś mogła zmieścić go także w bagażniku samochodu. Wielu rodziców za punkt honoru stawia sobie kupno nowego wózka, jednak wcale nie musisz tak robić. Może ktoś z rodziny lub znajomych odchował już dzieci i może Ci pożyczyć, oddać lub sprzedać całkiem dobry wózek? To spory wydatek, więc warto rozważyć różne opcje;
  • Przewijak i podkłady na przewijak. Z pewnością docenisz to, jak odciąży Ci kręgosłup podczas bardzo częstego przewijania malucha;
  • Laktator – bardzo potrzebny, jeśli zamierzasz karmić piersią;
  • Akcesoria: termometr elektroniczny, nożyczki do paznokci, aspirator do noska;
  • Kosmetyki i artykuły higieniczne: emulsja do mycia i nawilżania ciała, gaziki jałowe, chusteczki dla niemowląt;
  • Hipoalergiczne proszki do prania, które nie podrażnią skóry niemowlęcia.

 Wyprawka dla noworodka – co może się przydać?

Poniżej krótkie zestawienie rzeczy, które nie są absolutnie niezbędne, ale mogą ułatwić Ci życie. Zanim jednak zdecydujesz się na kupno którejkolwiek z nich, najlepiej podpytaj o zdanie znajome mamy. Może się okazać, że któraś z nich nawet chętnie odda Ci rzeczy, które nie sprawdziły się w jej przypadku.

Chusta do noszenia dziecka – chusta może bardzo ułatwić życie mamie. Dzięki niej maluszek jest przy Tobie, gdy wykonujesz codzienne czynności i cały czas czuje Twoją bliskość. Jednak chusta to też spory wydatek (nawet kilkaset złotych), a jej samodzielne wiązanie może okazać się dla Ciebie trudne. Wtedy warto pójść na bezpłatne warsztaty (o ile są organizowane w Twojej okolicy) lub zapłacić konsultantce od chustowania. Wiemy, że chustowanie jest teraz modne, ale może się okazać, że Tobie z jakichś względów nie odpowiada. Dlatego jeśli masz koleżankę, która nosi dziecko w chuście, wybierz się do niej i podpytaj o wszystko zanim zdecydujesz się na ten wydatek;

Poduszka “rogal” – odpowiednio wygiętą poduchę do karmienia chwali sobie wiele mam. Zapewnia podparcie plecom i główce dziecka oraz odciąża mamę przy karmieniu.

Rożek – dzięki niemu maluszek czuje się bezpiecznie i przytulnie, tak jak w brzuchu mamy. Niestety dziecko bardzo szybko wyrośnie z rożka, ale plus jest taki, że możesz go komuś odsprzedać.

Ręcznik z kapturkiem – zapewnia ochronę główce dziecka po kąpieli.

Wyprawka dla noworodka – co jest zupełnie zbędne?

  • Wszelkie gadżety, o których kupieniu w życiu byś nie pomyślała. Zwykle właśnie dlatego będą dla Ciebie kompletnie nieprzydatne. Ich przykłady możnaby mnożyć w nieskończoność: ogrzewacze do chusteczek, płyty z nagranym biciem serca, wkłady ogrzewające do butelek czy nakładki na siusiaka, które mają zapobiec niespodziankom przy przewijaniu dziecka;
  • Butelki i akcesoria do butelek. Jeśli zamierzasz karmić piersią, nie są Ci potrzebne. Nie kupuj ich „na wszelki wypadek”. Żyjemy w takich czasach, że w sklepach towaru nie brakuje, a jeśli nawet okaże się, że z jakichś powodów musisz przestawić się na karmienie mlekiem modyfikowanym, szybko skompletujesz potrzebny zestaw.
  • Dzieci nie potrzebują ich do 3. miesiąca życia. Noworodek i tak otrzymuje więcej bodźców, niż jest w stanie przetworzyć, a najlepszą zabawką dla malucha są jego rodzice i otoczenie. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Zabawki dla noworodka – tak czy nie?”
  • Elektroniczna niania. O ile nie mieszkasz w ogromnej willi, w której nie masz szans usłyszeć płaczu dziecka, taki gadżet jest zupełnie niepotrzebny. Niemowlęcia i tak nie możesz zostawiać samego, a gwarantujemy Ci, że jego płacz usłyszysz na pewno. To zupełnie niepotrzebny, a przy tym naprawdę spory wydatek.
  • Drogi termometr do mierzenia temperatury na skroniach lub w uchu. Pierwszego z nich możesz użyć dopiero przy 3-miesięcznym dziecku, a drugiego, gdy maluch ukończy 6. miesiąc życia. Po drugie, nie ma sensu przepłacać za takie wyszukane termometry, skoro świetnie sprawdzi się po prostu termometr elektroniczny. Więcej na temat gorączki u dzieci i mierzenia temperatury przeczytasz w naszym artykule „Wszystko co powinnaś wiedzieć o gorączce u dziecka”
  • Pościel i poduszki dla niemowląt. Niemowlęta powinny spać na materacyku w zupełnie pustym łóżeczku. Wszystkie dodatkowe elementy (kołderki, kocyki, ochraniacze, maskotki) mogą jedynie narazić malucha na niebezpieczeństwo. W żadnym wypadku nie kupuj też dziecku poduszki – z tym powinnaś poczekać do 2. roku życia. Poduszka może doprowadzić do powstania wad rozwojowych u niemowlęcia. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł.

Źródła: www.mataja.pl, www.moreandless.pl, www.simplicite.pl, www.poradnikinwestowania.pl

Jak u Was wyglądało kompletowanie wyprawki dla noworodka? Które rzeczy uważacie za niezbędne lub bardzo przydatne? A co kompletnie się nie sprawdziło? Dajcie znać w komentarzach!

 

Instagram
Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona