Owszem, na świecie są dzieci wegetariańskie i wegańskie, które cieszą się dobrym zdrowiem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że aby dieta oparta na roślinach nie szkodziła rozwijającym się organizmom, musi być bardzo starannie konstruowana, tak, aby pokryć wszystkie potrzeby malucha. Nie jest to bynajmniej zadanie łatwe!
Konsumpcja mięsa, mimo że we współczesnym społeczeństwie jest przeciętnie zbyt wysoka, w okresie rozwoju i dorastania stanowi pewnego rodzaju wentyl bezpieczeństwa, minimalizujący ryzyko poważnych niedoborów. I choć nie samym mięsem człowiek żyje, jego racjonalne ilości należą do kanonu zdrowej strawy.
Pierwsze kilkanaście lat życia to rozwój w niesłychanym tempie. Z każdym rokiem dzieciom przybywa wzrostu, kilogramów, kości, mięśni… Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywają białka, które organizm zestawia sam z cegiełek zwanych aminokwasami. Te ostatnie znajdują się właśnie w mięsie, nabiale i jajach, a także niektórych produktach roślinnych. Żywność pochodzenia zwierzęcego ma jednak tę przewagę, że dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych aminokwasów!
Według naukowców odpowiednia podaż białka warunkuje dziecku zdrowy rozwój i może decydować o jego wzroście w ramach wyznaczonych przez cechy dziedziczne. Dzieci wegańskie mają średnio o 5% niższą zawartość minerałów w kościach i są o 3 cm niższe (M.A. Desmond i in., 2021). Z badań kalifornijskich wynika natomiast, że spożywanie mięsa w pierwszych latach życia korzystnie wpływa na masę mięśniową, a nawet rozwój intelektualny i społeczny! W tym kontekście 60-gramowa porcja mięsa dziennie zdecydowanie przewyższyła 100-gramową porcję mleka!
Ponadto Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHŻiD) podkreśla, że mięso jest ważnym źródłem żelaza, cynku, witaminy B12 ora karnityny. Składniki te warunkują prawidłowy przebieg kluczowych procesów metabolicznych i może ich brakować w diecie opartej na produktach roślinnych.
Obowiązujące zalecenia PTGHŻiD sugerują, że mięso warto włączać do diety niemowląt już po skończeniu 6 miesiąca życia, kiedy mleko matki przestaje pokrywać wszystkie potrzeby rozwojowe dziecka. Ponieważ za wyjątkiem ryb i owoców morza mowa o pokarmach niebędących alergenami, ich wprowadzanie przebiega zwykle dość gładko i nie stwarza ryzyka dla maluszków. Pierwszym wyborem jest zwykle drób, zwłaszcza kurczak i indyk, lekkostrawny i łagodny w smaku, a następnie warto sięgnąć po wołowinę i cielęcinę, jagnięcinę oraz królika. Są to zdecydowanie najzdrowsze i najłatwiej tolerowane rodzaje mięsa, zwłaszcza jeśli zadbamy o ekologiczne źródło pochodzenia.
Uwaga: Najzdrowsze dla dzieci mięso jest niskotłuszczowe, delikatne w smaku i pochodzi z hodowli ekologicznej, gdzie stosuje się antybiotyków, sterydów, pestycydów, itd.
Co jednak robić, gdy malucha mięso na talerzu nie napawa szczególnym apetytem? Gotowe obiadki dla niemowląt zwykle są na tyle zmiksowane, że stanowią problemu nawet w przypadku niejadków. Starsze dzieci mogą już jednak grymasić nad udkiem z kurczaka czy płatkiem cielęcym.
Oto kilka dobrych rad jak zachęcić malucha do jedzenia:
W oficjalnych wytycznych PTGHŻiD czytamy, aby niemowlętom i dzieciom do 3. roku życia nie podawać podrobów i przetworów mięsnych (kiełbasy, wędzonek, konserw, parówek i innych wyrobów garmażeryjnych). Nie jest to zasada bezwzględnie przestrzegana przez rodziców, a szkoda. Wędliny nie są bowiem korzystne dla dzieci, gdyż zawierają sporo soli, nieobojętne dla zdrowia azotany i inne konserwanty / polepszacze smaku, a ponadto według Światowej Organizacji Zdrowia są czynnikiem rakotwórczym. Podroby z drugiej strony mają zdolność do kumulowania toksyn i mogą zawierać zbyt duże ilości witaminy A, toksycznej w nadmiarze.
Do okresu przedszkolnego dzieciom warto więc wcale nie podawać wędlin, a później obowiązująca jest zasada umiaru – szynka, kiełbasa i parówki zdecydowanie nie powinny pojawiać się na talerzu codziennie!
Bibliografia:
https://academic.oup.com/ajcn/article/113/6/1565/6178918
https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/general-info/known-and-probable-human-carcinogens.html
https://www.nature.com/articles/news050221-5
Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021
Tagi: dieta dziecka
Dodaj komentarz