Strona główna » Małe dziecko » Zdrowie dziecka » Jaki powinien być dobry pediatra?

Jaki powinien być dobry pediatra?

pediatra

Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko było nieustannie zdrowe. Niestety, trzeba zakładać, że prędzej czy później potrzebować będziemy wsparcia dobrego lekarza. Po czym go poznać?

Pediatria to bardzo specyficzny dział medycyny, który wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, ale także olbrzymich umiejętności społecznych. Lekarz musi wiedzieć, jak obchodzić się z niemowlętami, przedszkolakami, nastolatkami, ale także zdenerwowanymi czy nadopiekuńczymi rodzicami.

Naturalnym źródłem informacji o pediatrach w danej okolicy są inni rodzice oraz internet. Zanim wybierzesz specjalistę dla swojego dziecka, zbierz jak najwięcej różnych opinii i rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Pamiętaj przy tym, że nic nie jest czarne lub białe, więc musisz wypośrodkować swoją decyzję i wziąć pod uwagę przede wszystkim aspekty, które są dla ciebie ważne.

Lekarz młody czy raczej doświadczony?

W służbie zdrowia starsi lekarze o długim stażu cieszą się zwykle najlepszą renomą. Faktycznie, doświadczenie pomaga stawiać prawidłowe diagnozy i wyczula na pewne nietypowe przypadki. Mądrość nie zawsze mieszka jednak w zmarszczkach. Bardzo wielu młodszych pediatrów przyjemnie zaskoczy cię profesjonalnym podejściem, a przede wszystkim najświeższą wiedzą medyczną – dzisiejsze programy studiów różnią się znacząco od tych sprzed dekad, a nie każdy starszy doktor chętnie się doucza. Weź pod uwagę, że nawet zalecenia dotyczące żywienia dzieci zmieniły się znacząco na przestrzeni kilku dekad.

Raczej niż na wiek patrz więc na powiązania danego lekarza – z prestiżową uczelnią, szpitalem czy kliniką. Szczególnie godni polecenia są pediatrzy, którzy chętnie uczestniczą w konferencjach i seminariach, ale nie boją się też poprosić o konsultacje bardziej doświadczonych kolegów.

Przyjaciel dla dziecka, partner dla rodziców

Nie przypadkiem większość pediatrów stanowią kobiety. To im bowiem z racji na wrodzony instynkt macierzyński jest łatwiej znaleźć empatię i czułość niezbędną do kontaktów z małymi dziećmi. Dla niemowlaka czy dwulatka odpowiednio sympatyczny i wrażliwy doktor jest podstawowym warunkiem, aby nie doszło do rozwoju syndromu białego płaszcza.

Z drugiej jednak strony, dobry pediatra musi potrafić uczciwie, otwarcie i racjonalnie komunikować z rodzicami. Ta część pracy bywa trudniejsza, bo w grę wchodzą tu stres, nerwy, wysokie oczekiwania i tysiąc „prawd” wyczytanych w internecie. Ważne jest, aby lekarz, którego wybierzesz, budził zaufanie i odnosił się do ciebie z szacunkiem, ale też stanowczością. Niestety, recept na niepotrzebne antybiotyki wystawione pod presją rodziców wciąż jest zbyt dużo – na szkodę dzieci!

Opieka przed i po

Najczęściej do pediatry jedziemy nagle z objawami choroby i nadzieją na zbawienną receptę, która rozwiąże cały problem. Ale lekarz zajmujący się dziećmi powinien również wykazywać zainteresowanie procesem powrotu do zdrowia. Kontrole, badania i stosowne zalecenia na okres rekonwalescencji są równie ważne jak samo leczenie, a często pomagają wyeliminować ryzyko powikłań.

Jeszcze istotniejszą sprawą jest prewencja chorób i wad postawy. Dobry pediatra z ochotą wita w gabinecie również swych zdrowych pacjentów, poświęcając sporo uwagi na monitorowanie ich rozwoju. Wczesne wykrywanie problemów u dzieci ma szczególne znaczenie, bo inaczej pracuje się ze skrzywieniem kręgosłupa w wieku 5 czy 12 lat. Lekarz powinien też cierpliwie i obszernie informować rodziców w kwestii karmienia niemowląt, przyjmowania suplementów, szczepień dodatkowych czy zapobiegania konkretnym, nawracającym u danego dziecka dolegliwościom.

Pediatra do zadań specjalnych

Wychowanie małych dzieci podlega dziś różnorodnym trendom, mniej i bardziej racjonalnym. Jeśli masz świadomie wybierać mniej ortodoksyjny styl życia i chcesz lekarza, z którym nie będziesz musieć nieustannie walczyć, warto szczególnie dokładnie wypytać się o jego stosunek do ważnych dla ciebie kwestii. Dla niektórych rodziców będzie to ograniczenie czy opóźnienia szczepień obowiązkowych, dla innych wegańska dieta, zaś dla jeszcze innych ochota na korzystanie z dorobku medycyny alternatywnej.

Oddzielnym problemem są dzieci o specyficznych potrzebach – np. urodzone z wadami czy cierpiące na chroniczne choroby. W ich przypadku konieczne jest znalezienie pediatry, który ma większe rozeznanie w danym temacie i nie boi się współpracy z innymi specjalistami, zlecania dodatkowych badań, itd.

Względy czysto praktyczne

Nie zapominaj też o realiach zwykłego życia. Czasem będziesz potrzebować szybko dostać się do pediatry wczesnym rankiem i to akurat wtedy, gdy mąż odjechał autem w delegację. Dostępność komunikacyjna jest bardzo ważną kwestią, podobnie jak godziny ordynowania i łatwość umówienia wizyty. Wielu współczesnych rodziców chwali sobie pediatrów, z którymi można łatwo skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej czy telefonu, a także tych ochotnych do domowych wizyt.

Zanim podejmiesz więc ostateczny wybór, zrób dokładną analizę swoich potrzeb i ceń potencjalne kandydatury przez ich pryzmat. Pamiętaj, że pediatra, który jest idealny zdaniem sąsiadów czy znajomych, nie musi wcale być optymalny lekarzem dla twojego dziecka!

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki