Łupież to nie tylko problem natury zdrowotnej, ale też estetycznej – osiadające na naszych ramionach białe płatki raczej nie dodają nam pewności siebie. Umycie głowy zwykle skutkuje dosłownie na chwilę – przykry problem powraca niemal natychmiast po wysuszeniu włosów. Jak poradzić sobie z tą kłopotliwą przypadłością? Czy w ogóle da się jej pozbyć na dobre? Poznaj nasze sposoby na łupież i pożegnaj się z nawracającymi problemami ze skórą głowy!
Głównym winowajcą powstawania łupieżu są grzyby Pityrosporum ovale. Żywią się one sebum – natłuszczająca substancją produkowaną przez naszą skórę, która ma chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych i zapobiegać odparowywaniu z niej wody. Skóra osób cierpiących na łupież suchy, nie dostarcza co prawda drożdżakom takiej pożywki, jak tych cierpiących na jego tłustą odmianę, jest jednak na nie wyjątkowo wrażliwa. Nawet niewielkie występowanie Pityrosporum ovale wywołuje u nich stan zapalny. Na skutek tego skóra głowy staje się podrażniona i zaczyna produkować zbyt duże ilości naskórka, w efekcie czego komórki łączą się w większe kawałki i odpadają od skalpu, a nasze włosy oraz ubranie pokrywają się białymi płatkami. Odczuwamy też uciążliwe swędzenie. Aby skutecznie zwalczyć tę przypadłość, musimy zatem przede wszystkim zadziałać na drożdżaki żyjące na naszej skórze odpowiednimi substancjami. Jak wybrać te najlepsze?
Przede wszystkim powinniśmy się upewnić, czy opadające z naszych włosów płatki to… rzeczywiście łupież. Powodem takiego stanu rzeczy może być również wrażliwy czy przesuszony skalp. Jeżeli problem pojawił się po użyciu nowych kosmetyków, prawdopodobnie potrzebne będzie jedynie ich odstawienie i dokładne nawilżenie skóry głowy. Powinniśmy jednak zrobić to ostrożnie i dokładnie spłukiwać stosowane preparaty, w innym przypadku mogą one wywołać podrażnienie, a nawet wypadanie włosów. Winne bywają też zbyt silne detergenty, zwłaszcza stosowane na wyjątkowo wrażliwy skalp.
Jeżeli jesteśmy pewni, że naszym problemem jest łupież, musimy dobrać dla siebie odpowiednie kosmetyki, w tym:
Pamiętaj jednak, że łupież to choroba skóry, która nie zniknie z dnia na dzień – do jej zwalczenia potrzeba cierpliwości i systematyczności. Efekty powinny pojawić się po ok. miesiącu od rozpoczęcia kuracji. Nie musisz też stosować wszystkich wymienionych kosmetyków w jednym czasie – co za dużo to niezdrowo! Najważniejszy dla Ciebie będzie wybór odpowiedniego szamponu na łupież suchy, który zwykle należy pozostawić na głowie przez kilka minut, aby składniki w nim zawarte zdążyły zadziałać. Zamiast wcierki możesz wybrać też specjalne przeciwłupieżowe ampułki. Przy odrobinie wytrwałości i zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji możesz pozbyć się tego uciążliwego problemu na dłużej.
Tagi: mycie, pielęgnacja, uroda, zdrowie
Jola w dniu 2 maja 2021 15:23
Sposobem na pozbycie się łupieżu jest konsekwentne działanie, najpierw eliminujące problem później zapobieganiu mu. Polecam szampon Olami wax pilomax. Dostępny w aptekach.