Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Lista rzeczy do zrobienia w ciąży » Krew pępowinowa: korzystanie z banków komórek macierzystych

Krew pępowinowa: korzystanie z banków komórek macierzystych

krew pępowinowa

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie bankami komórek macierzystych, które obiecują lepszą i bezpieczniejszą przyszłość dla naszych dzieci. Czy warto zdecydować się na ten krok?

Komórki macierzyste to modne hasło nie do końca rozumiane przez większość społeczeństwa. Mowa o unikalnych komórkach naszego organizmu, które nie mają jeszcze wykształconej funkcji, tzn. nie są krwinkami, komórkami skóry czy innych organów. Ten brak specjalizacji może wydawać się mało interesujący, ale w rzeczywistości stanowi olbrzymi potencjał. Potrafią się one bowiem niezwykle skutecznie namnażać i w określonych warunkach potrafią się specjalizować w zależności od potrzeby.

Z krwiotwórczych komórek macierzystych powstają wszystkie komórki krwi tj. krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) i płytki krwi (trombocyty). Komórki macierzyste są nazywane inaczej komórkami pnia (stem cells), ponieważ tak jak z pnia wyrastają gałęzie i liście, tak z nich wywodzą się wszystkie komórki krążące w naszej krwi.

Krew pępowinowa jako źródło komórek macierzystych

Jednym z popularniejszych źródeł „pozyskiwania” komórek macierzystych jest obecnie szpik. Znajdują się one również w krwi obwodowej, krwi pępowinowej oraz sznurze pępowinowym. Co ważne, z krwi pępowinowej można podczas porodu pozyskać je w sposób łatwy i całkowicie bezpieczny, niewiążący się z inwazją w organizm dziecka.

Otóż w części płodowej łożyska i w sznurze pępowinowym (części zwanej popłodem) pozostaje krew, która zostaje pobierana w trakcie zabiegu. Po przecięciu pępowiny dziecka nakłuwane jest naczynie krwionośne sznura pępowiny i pobiera się pozostawioną w popłodzie krew. Pozyskane w ten sposób komórki macierzyste po dodaniu do nich środków krioochronnych można przechowywać w ciekłym azocie (-196 C) przez dziesiątki lat – w tym celu rozwija się właśnie banki krwi pępowinowej.

W porównaniu z komórkami macierzystymi z innych źródeł ta z krwi pępowinowej mają wiele zalet, przede wszystkim:

  • lepszy poziom regeneracji,
  • łatwiejszy dobór przy przeszczepianiu – wystarczy zgodność 4 z 6 antygenów (zamiast 9 z 10 wymagane dla szpiku czy krwi obwodowej),
  • niewielkie ryzyko wywołania groźnych/szkodliwych reakcji po przeszczepieniu – potocznie nazywane naiwnością immunologiczną,
  • prosty, nieinwazyjny i bezpieczny proces pozyskiwania.

 

Po co przechowywać krew pępowinową?

Firmy oferujące usługę pobrania i przechowywania krwi pępowinowej przekonują, że może ona w przyszłości może uchronić nasze dziecko oraz jego rodzeństwo przed chorobą, a nawet śmiercią. Będzie ją bowiem teoretycznie można wykorzystać w przyszłości do leczenia:

  • nowotworów i chorób hematologicznych;
  • dziecięcego porażenia mózgowego;
  • rekonstrukcji stawów i kości.

Poza zaletami krew pępowinowa ma również jedną wadę – swoją ograniczoność. W sznurze pępowinowym i łożysku występuje ilość, która wystarczy do przeszczepienia dla biorcy ważącego 40 kg. Co więcej, nie może być wykorzystana do leczenia chorób genetycznych lub nowotworów u dawcy – zawiera bowiem ten sam niekorzystny kod genetyczny.

Co mówią sceptycy?

Pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej to procedura droga, która zdaniem wielu lekarzy nie ma jednak sensu. Poza wspomnianymi wyżej zastrzeżeniami jej zastosowanie w praktyce wydaje się bardzo ograniczone, zwłaszcza, jeśli przechowywana jest w prywatnym banku. W tym przypadku jedynym racjonalnym powodem jest posiadanie chorego członka rodziny, który mógłby skorzystać z krwi noworodka. W ogromnej większości wypadków jest to jednak po prostu dobry biznes za wielkie pieniądze, który daje rodzicom złudzenia bezpieczeństwa.

Z drugiej strony, naukowcy i kluczowe międzynarodowe organizacje medyczne przekonują, aby zgadzać się na pobieranie krwi pępowinowej przekazywanie ich do banków publicznych, gdzie wykorzystywana jest do kluczowych badań i może leczyć szersze rzesze społeczeństwa. Jeśli więc decydować się na pobór krwi pępowinowej, to tylko z myślą o leczeniu konkretnej osoby w rodzinie lub na rzecz badań i terapii publicznych!

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona