Bezbronne niemowlę faktycznie wymaga bardzo wiele uwagi. Mamy je karmić na zawołanie, przewijać nawet 12 razy na dobę, tulić, gdy płacze, masować po brzuszku, a dodatkowo jeszcze prać, prasować, zmieniać pościel, odkurzać. Na jedną kobietę, często nie w pełni zregenerowaną po porodzie, jest tego naprawdę dużo.
W pierwszych dniach, a w przypadku bliźniąt nawet tygodniach, byłoby bardzo dobrze, gdyby ktoś serdeczny i życzliwy mógł Ci służyć pomocą. Partner ma wszak prawo do urlopu z tytułu opieki nad żoną po porodzie, a jeśli z jakichś względów jego wsparcie nie jest możliwe, warto pomyśleć o mamie czy teściowej. I choć noworodka lepiej „dzieli się” z kimś z rodziny, nawet profesjonalna pomoc nie jest powodem do wstydu czy poczucia winy. Jako młoda matka możesz mieć bowiem problemy adaptacyjne, przeżywać chwilowe załamania czy nawet wykazywać skłonności do depresji poporodowej. Z odpowiednią pomocą najgorszego da się jednak uniknąć.
Burza emocji, huśtawka hormonów i wzruszający widok małego człowieczka, który potrafi tylko płakać, rozbrajają skutecznie prawie każdą kobietę. Nie jest jednak prawdą, że musisz 24 godziny na dobę trwać nad kołyską, oferując potomstwu ukojenie. Natura ofiarnej „Matki Polki” nie wychodzi na zdrowie na rodzinie! Nie zaniedbuj więc karmienia, ani przewijania, ale nie podporządkowuj też dziecku całego swojego czasu. Jeśli chwilę kwili w łóżeczku, spokojnie dokończ swoją czynność i podjedź do niego za chwilę. Pomyśl też o rozpraszaczach niemowlęcego smutku, takich jak karuzele nad łóżeczko, melodyjki czy nawet biały szum radia czy odkurzacza.
Bardzo wiele mam chwali sobie tkane chusty wiązane, w których można nosić dzieci już od pierwszych dni ich życia, bez narażania ich kręgosłupa. Maluszek będzie spokojniejszy i mniej płaczliwy będąc stale przytulonym do piersi mamy, Ty zaś będziesz miała dwie ręce wolne i trochę swobody w przemieszczaniu się. Czasami to właśnie chusta jest czynnikiem, który wprowadza spokój i ład do pierwszych miesięcy życia z dzieckiem!
Uwaga! Bez względu na to, jak jesteś zmęczona czy zapracowana, podstawową zasadą opieki noworodkiem jest przestrzeganie należytej higieny. Przed każdym kontaktem z maleństwem powinnaś więc starannie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem – tego samego musisz wymagać od gości! Codzienna pielęgnacja polega nie tylko na utrzymaniu w czystości samego dziecka, ale i jego otoczenia. Musisz pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia, w którym maluszek przebywa oraz dbać o jego właściwe ubranie – tak, aby nie było mu ani za zimno, ani za gorąco!
Przede wszystkim nie rwij włosów z głowy i nie wpadaj w rozpacz – dni z noworodkiem szybko mijają, a im starsze jest niemowlę
Tagi: niemowlę, pielęgnacja noworodka, zdrowie młodej mamy
Dodaj komentarz