Drugi trymestr, mimo że najbardziej lubiany przez kobiety, nie obywa się jednak bez pewnych problemów. Jak sobie z nimi radzić?
Nasze rady:
Twoje piersi są obrzmiałe i mogą boleć. Jest już w nich siara, czyli pierwszy pokarm dziecka. Jego obecność służy oczyszczeniu kanalików mlekowych. Może się to objawiać wysiękiem z brodawek sutkowych w późniejszych tygodniach. Warto kupić odpowiednie wkładki do biustonosza. Sam biustonosz powinien być dobrze dobrany, żeby podtrzymywać ciężkie piersi, a przy tym ich nie uciskać ani nie podrażniać.
Pora na kolejną wizytę u lekarza. Pomyśl, o co chciałabyś go zapytać.
Amniopunkcja (badanie wód płodowych) oraz kordocenteza (badanie krwi pępowinowej) – wykrywają niektóre choroby genetyczne, np. zespół Downa czy hemofilię. Są to inwazyjne badania prenatalne – ryzyko utraty ciąży wynosi ok. 0,5-1% dla amniopunkcji i 1-2% dla kordocentezy. Należy je robić tylko ze wskazań medycznych: gdy wyniki innych badań (test potrójny, PAPP-A, USG) są nieprawidłowe, gdy w bliskiej rodzinie są choroby genetyczne, gdy masz ponad 35 lat.
Na Twojej skórze mogą pojawiać się teraz drobne krostki i zaskórniki, wywołane działaniem hormonów. Możesz z nimi walczyć, ale przed użyciem preparatów przeciwtrądzikowych upewnij się, że nie są zabronione dla ciężarnych!
Dodaj komentarz