Umowa zlecenie należy do jednej z umów cywilno-prawnych, które zostały uregulowane w Kodeksie Cywilnym (art. 734 i kolejne Kodeksu cywilnego, dalej k.c.), zatem nie podlega paragrafom z Kodeksu Pracy. Umowę zlecenie stworzono bardziej na potrzeby pracodawcy aniżeli pracownika, w związku z czym ogranicza ona zleceniobiorcę w wielu kwestiach, w tym w kwestii prawa do urlopu. Kobiety pracujące na umowę zlecenie nie mają więc prawa do urlopu macierzyńskiego!
Tak naprawdę prawo do zasiłku macierzyńskiego nie jest związane z formą zatrudnienia, ale z opłacanym składkami. Kobiety pracujące na umowę o pracę są obowiązkowo objęte ubezpieczeniem chorobowym, więc automatycznie mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. W przypadku matek pracujących na zlecenie decydującym kryterium jest fakt dobrowolnego opłacania ubezpieczenia chorobowego. Ciężarna musi przy tym w dniu porodu podlegać ubezpieczeniu, czyli posiadać aktualną, obowiązującą umowę. Jeśli wygaśnie ona przed porodem, to mimo opłacania składek w czasie ciąży, zasiłek macierzyński nie przysługuje.
Dobrą wiadomością jest fakt, że wystarczy zostać objętą umową zleceniem na dzień przed dniem porodu, aby prawo do zasiłku mieć!
W zgodzie z obowiązującymi przepisami podstawę wymiaru zasiłku stanowi średnia podstawa wymiaru składki chorobowej z 12 miesięcy poprzedzających dzień porodu bądź krótszego okresu pracy na zlecenie. Mówiąc prostszym językiem, podstawą jest więc wynagrodzenie brutto za wspomniane miesiące, zaś kobieta otrzymuje:
Uwaga: W trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego kobieta może nadal pracować na umowę zlecenie i pobierać z tego tytułu wynagrodzenie!
Zasiłek macierzyński nie może być niższy niż 1000 zł netto! Jeśli więc wyliczona na powyższej podstawie kwota wynosi mniej niż 1000 zł netto, ZUS musi wypłacić ubezpieczonej wyrównanie.
Aby otrzymać zasiłek macierzyński pracując na umowę zlecenie, należy zwrócić się do swojego zleceniodawcy i dostarczyć mu akt urodzenia dziecka oraz wypełniony wniosek o zasiłek macierzyński dostępny na stronie ZUS. (https://www.zus.pl/documents/10182/788036/1678_17+ZAM_grudzie%C5%84_do+zapisu.pdf/bb52b14c-9018-4bc0-a809-e05bf8ad65dc)
Tagi: dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, kodeks cywilny, kodeks pracy, prawo do urlopu, świadczenie rehabilitacyjne, ubezpieczenie chorobowe, umowa zlecenie, urlop wychowawczy, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy
Dodaj komentarz