Każde dziecko rozwija się indywidualnie. Nie wpadaj w panikę, jeśli Twoje dziecko nie opanowało pewnych umiejętności właściwych dla danego etapu rozwojowego. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Poniżej przedstawiamy listę typowych osiągnięć dla 11- miesięcznego dziecka:
- Sprawnie raczkuje. Chodzi trzymane za dwie ręce. Może też już chodzić samodzielnie. Wstaje, trzymając się poręczy łóżeczka. Potrafi usiąść z leżenia na brzuchu. Może stać chwilę bez oparcia. Kula piłkę w stronę innej osoby. Jest silne i coraz sprawniejsze – lubi otwierać szafki, zaglądać w nieznane dotąd rejony. Ma już całkiem dobry i ostry wzrok.
- Na prośbę dorosłego popartą gestem, podaje przedmiot nie wypuszczając go z ręki. Potrafi wskazać to, czego potrzebuje. Stara się inaczej niż płaczem wyrażać swoje potrzeby. Rozumie, że każdy z domowników ma swoje imię i wie o kim mowa, gdy rozmawia się o danej osobie.
- Chwyta małe przedmioty zgiętym palcem wskazującym i kciukiem. Pije z kubka.
- Reaguje na zakazy. Rozumie, gdy czegoś mu się zabroni, ale nie zawsze jest posłuszne. Lubi mieć wybór, więc warto stwarzać mu sytuację, w których będzie mogło go dokonać („chcesz bawić się misiem czy autem?”).
- Dotyka i pokazuje palcem szczegóły zabawek. Warto uczyć malucha poszczególnych części ciała, szybko zrozumie, gdzie są oczka, gdzie nos, a gdzie rączki. Może w nieskończoność bawić się w pokazywanie.
- Wyjmuje klocki z pudełka. Wkłada z powrotem. Możecie bawić się w liczenie elementów i nazywanie ich kolorów.
- Słucha i rozpoznaje wyrażenia dźwiękonaśladowcze i pierwsze wyrazy. Większość dzieci próbuje naśladować dźwięki wydawane przez zwierzęta, a gdy pokaże się mu na obrazku kotka czy pieska, będzie wiedzieć, co widzi. Próbuje rysować, lubi patrzeć, gdy ktoś inny to robi.
- Wypowiada pierwsze proste słowa. Przeciętne dziecko mówi w tym wieku już 2-3 wyrazy. Możesz mu pomóc, nazywając rzeczy po imieniu – przedmioty w domu, rośliny i zwierzęta na spacerze. Używaj często imienia dziecka, aby podkreślić jego odrębność.
Bardzo możliwe, że w którejś z powyższych kategorii dziecko rozwija się szybciej niż rówieśnicy, podczas gdy winnej pozostaje nieco w tyle. Nie należy się martwić – ponoć Einstein zaczął mówić w wieku 4 lat, gdyż jego mózg miał inne priorytety. Twój maluch też ma swoje!
Edyta w dniu 9 października 2020 08:49
Mój Nikodem 11.10.20 będzie miał 11 miesięcy i nie raczkuje, próbuje kiwając sie na ręce ale siada spowrotem na tyłku. trzymany za rączki wstaje ale zrobi 3 kroczki i więcej skacze i kiwa dupką niż chce chodzić. Na miekkim podłożu leżąc na plecach usiądzie ale jak leży na podłodze to ma z tym problem i krzyczy by mu w tym pomóc. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc nie panikuje :)
Za to śpiewa po swojemu w rytm melodii które włącza w zabawkach. Mówi mama jak jest mu źle, baba i tata.