Dziecko słyszy nie tylko bicie serca matki, ale także dźwięki zewnętrzne, odczuwa ruchy jelit. Wyczulone jest na niskie dźwięki i na Twój głos – gdy, go usłyszy może dość gwałtownie reagować poruszając nóżkami i rączkami. Jego aktywność jest coraz bardziej wzmożona – możesz czasem mieć wrażenie, że cały brzuch się przemieszcza!
Choć jego skóra jest nadal cienka i delikatna, to ciałko wypełnia się, zajmując coraz więcej miejsca w Twoim brzuchu. Organizm zaczyna gromadzić warstewkę „brązowego tłuszczyku” w klatce piersiowej, na szyi i w pachwinach – dzięki temu płód nie marznie. Jego nogi i ręce są jednak wciąż dość drobne, ponieważ na tym etapie rozwoju tkanka tłuszczowa stanowi zaledwie 1 procent jego całkowitej wagi.
Udrażnia się jama nosowa, rozwija się siatkówka oka, a płuca znowu dokonują niezwykłego postępu, przygotowując się do pierwszego oddechu. Nie można również zapominać o mózgu, który pracuje teraz jak prawdziwa fabryka, tworząc wciąż nowe połączenia neuronowe. Maluszek zna też nowy trik: potrafi wystawić język!
Tagi: 25 tydzień ciąży, dwudziesty piąty tydzień ciąży, melodie, niskie dźwięki, tkanka tłuszczowa, waga dziecka, waga płodu
Dodaj komentarz