Embrion mierzy teraz od 3 do 6 mm, jak pestka jabłka, i waży mniej niż 1 gram. Jest wciąż mało podobny do człowieka – przypomina raczej mikroskopijnego konika morskiego z dużą głową i ogonkiem. Jego głowa stanowi teraz 1/4 długości ciała, a oczy, nos i usta zaczynają się dopiero wykształcać. Powstaje cewa nerwowa, zaczątki mózgu i zawiązki kończyn. Tkanka chrząstna gromadzi się teraz jako zalążek przyszłych kości. Czaszka zaczyna już nawet kostnieć i tworzą się w niej zalążki zębów! W miejscu oczu są dwie czarne kropki, w miejscu przyszłych uszek dziurki.
Na brzusznej stronie płody jest już serduszko! W badaniu USG lekarz zwykle jest już w stanie wykryć jego aktywność skurczową – serduszko bije teraz ok. 100-115 razy na minutę. Widać już również początki układu pokarmowego z gardłem i jelitem.
Teraz zarodek będzie rósł bardzo szybko – w przeciągu tygodnia podwoi swój rozmiar. W tej chwili jest najbardziej narażony na oddziaływanie szkodliwych substancji i czynników środowiska. W tym czasie tworzy się większość poważnych wad rozwojowych.
Tagi: 6 tydzień ciąży, cewa nerwowa, szósty tydzień ciąży, wady rozwojowe, wady wrodzone, waga płodu, wielkość pęcherzyka, wielkość płodu, zaczątki mózgu, zarodek, zawiązki kończyn
Dodaj komentarz