3-miesięczny maluch powoli odkrywa, że świat nie kręci się tylko wokół jedzenia, spania i płakania. Wprawdzie nadal mogą zdarzać się kolki i napady płaczu, jednak rekompensatą za nie będą coraz częstsze uśmiechy dziecka, gaworzenie i jego większa aktywność. Zobacz, jak rozwija się Twoje dziecko w 3. miesiącu życia i sprawdź, co możesz zrobić, by wspierać jego rozwój.
Rozwój ruchowy
Na tym etapie życia Twój maluch ma coraz lepiej rozwinięte mięśnie szyi, bardziej skoordynowane ruchy rączek i każdego dnia może Cię czymś zaskoczyć – chociażby udaną próbą obrócenia się na bok.
Zobacz, co prawdopodobnie potrafi zrobić Twoje 3-miesięczne dziecko:
- Leżąc na brzuszku umie podnieść głowę pod kątem 45 lub nawet 90 stopni od ziemi i wytrwać w tej pozycji nawet minutę. Jego umiejętności w tym zakresie są tym lepsze, im częściej kładziesz go na brzuszku i pozwalasz mu je ćwiczyć.
- Leżąc na brzuszku potrafi unieść klatkę piersiową podpierając się na przedramionach.
- Wytrwale próbuje obrócić się z plecków na boczek i coraz częściej mu się to udaje (dlatego potrzebna jest Twoja stała obserwacja!)
- Umie trzymać sztywno główkę w pozycji pionowej.
- Chwyta włożoną mu do rączki grzechotkę.
- Składa rączki.
Może się zdarzyć, że nie wszystkie wymienione powyżej umiejętności pokrywają się z umiejętnościami Twojego dziecka na tym etapie życia. Nie przejmuj się tym, to najzupełniej normalne. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego nie ma sensu porównywać go z rówieśnikami. Jeśli niepokoisz się o prawidłowy rozwój Twojego dziecka lub niektóre zachowania wzbudzają Twoje wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Rozwój społeczno-emocjonalny
Z pewnością zauważysz, że w 3. miesiącu życia Twój bobas jest dużo bardziej ożywiony i aktywny w ciągu dnia. Głośno się śmieje, często się uśmiecha i lubi bawić się razem z opiekunami. Staje się też coraz bardziej towarzyski – ożywia się ruchowo i wydaje dźwięki w reakcji na kontakt z innymi ludźmi. Gdy się nad nim pochylasz, często nagradza Cię uśmiechem lub radosnym gruchaniem.
Rozwój funkcji poznawczych
Wraz z dłuższymi okresami czuwania w ciągu dnia, dziecko doskonali swoje funkcje poznawcze:
- Jego wzrok rozwija się – widzi przedmioty, których wcześniej nie zauważało, nawet bardzo drobne. Wyciąga też w ich kierunku ręce.
- Śledzi wzrokiem przedmioty poruszające się po łuku w odległości ok. 15 cm od twarzy.
- Wzrok zdobywa poczucie głębi – maluch zaczyna dostrzegać, że świat jest trójwymiarowy.
- Reaguje intensywnie na dźwięki, szczególnie głos mamy. Gdy go słyszy, odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku.
- Często jeden bodziec może być dla niego na tyle absorbujący, że otwiera szeroko buzię i pozostaje w całkowitym bezruchu.
Rozwój mowy
3-miesięczne dziecko wydaje jeszcze nieartykułowane, gardłowe dźwięki – usłyszysz od niego różne kombinacje z głoskami „g” lub „h”, czasem także „b”, połączone z dźwiękami przypominającymi samogłoski „a” i „e”. Poza tym dziecko często popiskuje, wzdycha lub wyraża radość za pomocą okrzyków. Wiele tych dźwięków w późniejszym okresie zaniknie i zmieni się w gaworzenie, a następnie słowa.
Jak wygląda rozwój wcześniaka?
Wcześniaki zwykle nabywają pewne umiejętności nieco później niż ich rówieśnicy – zwykle w okresie, w którym osiągnęłyby je, gdyby urodziły się w terminie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule „Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o rozwoju wcześniaka”.
Jak wspierać rozwój fizyczny 3-miesięcznego dziecka?
- Co jakiś czas zmieniaj dziecku pozycję i pozwól mu poćwiczyć unoszenie główki w leżeniu na brzuchu.
- Mów dużo do dziecka, rozmawiaj z nim, zadawaj mu pytania. Zachęci go to do naśladowania wypowiadanych przez Ciebie słów i do wydawania dźwięków. Naśladuj też odgłosy malucha – on bardzo lubi taką zabawę.
- Zachęć maluszka do zabaw rączkami. Nie krępuj ich ciasnym kocem. Podawaj mu do potrzymania grzechotki i gumowe zabawki. Nad łóżkiem zawieś karuzelę z zabawkami, które będzie mógł chwytać i ćwiczyć precyzję ruchów.
- Daj dziecku jak najwięcej bliskości – przytulaj je, kołysz, dotykaj i całuj. To Twoja bliskość sprawia, że maluch czuje się bezpieczny i kochany. Poczucie bezpieczeństwa zachęca go do odkrywania świata, wydawania nowych dźwięków i ćwiczenia swoich umiejętności ruchowych.
- Pobudzaj zmysły dziecka: czytaj mu rymowanki i opowiadania, śpiewaj piosenki, pokazuj proste obrazki w kontrastujących kolorach. Pozwól mu też patrzeć na siebie w lustrze.
- Pozwól dziecku na samodzielność. Nie musisz mu non stop dostarczać stymulacji. Dla rozwoju dziecka ważne jest także to, by mógł sam obserwować otoczenie, ćwiczyć nowe umiejętności i odkrywać świat na swój sposób.
- Naucz się odczytywać sygnały dziecka. Jeśli widzisz, że jest zmęczone zabawą lub rozdrażnione, daj mu odpocząć.
Źródło: Heidi Murkoff, Sharon Mazel „Pierwszy rok życia dziecka”, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016
Dodaj komentarz