Selery zwyczajne (Apium graveolens L.) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Taka jest prawidłowa nazwa tego gatunku, zwyczajowo nazywany bywa selerem zwyczajnym.
Odmiany botaniczne:
* seler typowy – odmiana dziko rosnąca,
* seler korzeniowy – tylko w uprawie,
* seler naciowy – w uprawie, czasami dziczejący,
* seler liściasty – tylko w uprawie.
[Źródło: wikipedia.pl]
Amerykańscy naukowcy doszukali się w selerze 86 cennych substancji zbawiennych dla naszego organizu. Witaminy A, E, C, i z grupy B (w tym kwas foliowy i witaminę PP) oraz składniki mineralne: fosfor, wapń, potas, cynk, nieco magnezu i żelaza. A także ważne substancje czynne, m.in. flawonoidy, które mają lecznicze działanie.
A co to oznacza dla zjadaczy selerów?
* Wzmacnienie układu odpornościowego – szczególnie polecany jest rekonwalescentom. Pomaga w powrocie do zdrowia oraz oczyszcza organizm z toksyn.
* Skuteczne pobudzanie apetytu – dlatego szczególnie polecamy go niejadkom.
* Poprawę pracy układu pokarmowego poprzez zwiększenie produkcji żółci, ale jednocześnie nie powoduje zastojów w woreczku. Poza tym ułatwia trawienie i likwiduje zaparcia.
* Wspomaganie leczenia infekcji wirusowych – głównie górnych dróg oddechowych, a także chorób płuc.
* Działanie moczopędne – zalecany osobom mającym zaburzenia pracy nerek. Zalecany jest wtedy sok z selera.
* Zastąpienie soli – seler uważany jest za słony dzięki czemu potrawy zyskują głębszy smak. Warto pamiętać, że zawarte w selerze substancje czynne (tzw. furanokumaryny) mogą powodować reakcje alergiczne.
* Ochronę przed wolnymi rodnikami – dzięki utleniaczom, czyli witaminom Ci E, chroni nie tylko komórki skóry, ale i całego organizmu.
Masz pomysł na selera?
Dodaj komentarz