Odczuwasz kłucie, ciągnięcie, twoja skóra wydaje się podrażniona, a ty nie możesz powstrzymać się od drapania. Niby to banalny symptom, zazwyczaj niezwiązany z żadnym zagrożeniem, ale może dać się ci poważnie we znaki. Opowiadamy o wszystkim, co chciałabyś wiedzieć o ciążowym świądzie i sposobach na jego ukojenie.
Cierpisz na coś, co powszechnie nazywa się świądem skóry w ciąży. Pojawiający się generalnie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, ów symptom, czasami bardzo dokuczliwy, może również dotyczyć innych partii twojego ciała, na przykład piersi lub nawet nóg. Mimo że jest to dyskomfort, zwłaszcza w nocy, tak naprawdę nie ma się czym stresować.
Skóra na brzuchu jest szczególnie podatna na świąd, bo też poddawana jest największej próbie. W miarę jak dziecko rośnie, naciąga się ona do granic wytrzymałości i zaczyna swędzieć, zwłaszcza wokół pępka, gdzie napięcie jest najsilniejsze. Jeśli dodać do tego wysuszający wpływ, jaki ciążowe hormony wywierają na kondycję skóry, otrzymujesz gotowy koktajl podrażniający. Co ciekawe, ze świądem łączy się również pojawianie się rozstępów.
Wielokrotnie już podkreślaliśmy, że ciąża niesie ze sobą wiele zmian fizjologicznych. Możesz na przykład stać się o wiele bardziej wrażliwa, także na poziomie skóry. Poszczególne ubrania mogą wówczas powodować podrażnienia i dodatkowo nasilać swędzenie. Najczęściej mowa o odzieży syntetycznej i obcisłej, a zwłaszcza pasach ciążowych noszonych często do spodni. Unikać warto przede wszystkim poliestru, który zatrzymuje ciepło i prowokuje pocenie.
Na szczęście istnieje kilka prostych codziennych nawyków, które potrafią zredukować nieprzyjemne odczucia związane ze świądem:
Jeśli masz skłonności alergiczne, najlepiej jest wybrać się do lekarza – świąd może być bowiem symptomem kontaktowego lub pokarmowego uczulenia. Bardziej niepokojąca jest natomiast sytuacja, w której zmiany pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży i nie są wcale takie łagodne, a na dodatek obejmują również inne części ciała i regularnie wybudzają cię w nocy. Ich przyczyną może wówczas być cholestaza ciążowa, która wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
To dość rzadki problem dotyczący 1-2% ciężarnych i będący odwracalną dysfunkcją pracy wątroby, w której dochodzi do zaburzenia odpływu żółci. Samodzielnie ustępuje ona po porodzie, ale może z nasileniem powtarzać się w kolejnych ciążach. Świąd pojawiający się po 30 tygodniu ciąży jest jej głównym symptomem, przy czym często dotyczy skóry dłoni i stóp i nasila się szczególnie w nocy. Rzadziej ciężarna skarży się również na bóle brzucha, mdłości, wymioty, a czasami występuje wręcz żółtaczka.
Niestety, cholestaza ciążowa, którą łatwo wykrywają testy wątrobowe z krwi, może być szkodliwa dla zdrowia i życia płodu, w związku z czym bywa czasami wskazaniem do wywołania wcześniejszego porodu. Ciężarna z cholestazą powinna znajdować się pod ścisłą opieką lekarską, dlatego nie czekaj z wizytą u lekarza, jeśli masz jakieś wątpliwości. Doradzi ci on w zakresie diety, którą powinnaś stosować aż do dnia porodu, aby ograniczyć ryzyko dla dziecka.
Niezależnie od przyczyny, w ogromnej większości przypadków swędzenie skóry w okresie ciąży jest całkowicie niegroźne i samoczynnie ustępuje po porodzie. W każdym razie uniwersalnym środkiem zaradczym jest kremowanie i olejowanie się bez umiaru!
Tagi: świąd brzucha w ciąży
Dodaj komentarz