Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Wakacje w ciąży – zaplanuj je w 10 krokach

Wakacje w ciąży – zaplanuj je w 10 krokach

wakcje w ciąży

Jesteś w ciąży i marzy Ci się wakacyjny wyjazd? Na szczęście ciąża to nie powód, by rezygnować z podróży! Jeśli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś gdzieś wyjechała. Musisz jednak dobrze się do wyjazdu przygotować – nie każdy kierunek podróży czy środek transportu jest odpowiedni dla przyszłej mamy. Podpowiadamy, jak zaplanować wakacje w 10 krokach, by mieć pewność, że będą w 100% bezpieczne dla Ciebie i dziecka.

  1. WYBIERZ DOGODNY TERMIN 

Jesteś w drugim trymestrze ciąży? Świetnie, to najbardziej optymalny termin na wyjazd! Lekarze odradzają podróże w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Dlaczego? Pierwszy trymestr wiąże się z większym ryzykiem poronienia. W dodatku normą są zmęczenie, poranne mdłości i huśtawki nastrojów. To nienajlepsza kombinacja na wakacje. Trzeci trymestr to z kolei ryzyko nadciśnienia i przedwczesnego porodu, a także większe trudności z przemieszczaniem się.

  1. UZGODNIJ WYJAZD Z LEKARZEM

Przed wyjazdem umów się na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę. On wie najlepiej, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wyjazdu. Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, z pewnością pozwoli Ci na wakacje. Przeciwwskazaniem do wyjazdu w ciąży są jedynie komplikacje, takie jak zagrożenie przedwczesnym porodem, przodujące łożysko czy skrócona szyjka macicy z założonym pessarium lub szwem.

  1. WYBIERZ KIERUNEK 

Nie wszystkie kierunki wakacyjnych wyjazdów są wskazane dla kobiet w ciąży. Gdzie warto jechać w ciąży, a jakich miejsc unikać?

  • Lasy i jeziora: Mazury, Warmia, Pojezierze Suwalskie i Kaszubskie to wymarzone miejsca na odpoczynek dla przyszłej mamy. Czyste powietrze, relaksujące spacery po lesie i spokojna tafla jeziora – czego chcieć więcej? Przyda się jedynie dobra ochrona przeciw komarom (więcej na ten temat w punkcie 10.)
  • Morze: świetny wybór dla przyszłej mamy ze względu na obecność jodu. W ciąży potrzebujesz go więcej niż zwykle, a jego niedobory mogą prowadzić do wad rozwojowych dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że najwięcej jodu w Europie jest w powietrzu nad Morzem Bałtyckim, szczególnie wiosną, jesienią i zimą.
  • Kraje egzotyczne: niewskazane dla kobiet w ciąży ze względu na zbyt wysoką temperaturę, wilgotność powietrza, choroby i zagrożenie zatruciem pokarmowym. Pamiętaj, że będąc w ciąży nie możesz jechać do żadnego kraju, w którym wymagane są szczepienia przeciw cholerze, malarii, tyfusowi czy żółtej febrze.
  • Góry: jeśli na co dzień nie mieszkasz w górach, unikaj ich także podczas wakacji w ciąży. Dlaczego? Różnice ciśnienia mogą zwiększać ryzyko komplikacji ciążowych. Z kolei wspinaczki górskie to zbyt forsowna aktywność dla przyszłej mamy, ponieważ długi spacer pod górę może wywołać przedwczesny poród.
  1. POSTAW NA ODPOCZYNEK 

Wycieczka objazdowa czy wakacje w jednym miejscu? W ciąży zdecydowanie postaw na to drugie. Potrzebny jest Ci relaks i niezależność, a nie szaleńcze zwiedzanie w tempie narzuconym przez przewodnika. Możesz sobie pozwolić na spacery po mieście czy okolicy, ale pamiętaj o częstych przerwach i piciu dużej ilości płynów.

  1. WYBIERZ ŚRODEK TRANSPORTU 

Wybierając środek transportu, kieruj się 3 zasadami: ma być bezpieczny, komfortowy i szybko dostarczyć Cię na miejsce. Jaki środek transportu jest najlepszy dla kobiety w ciąży?

  • Samolot: najlepiej jeśli lot trwa nie więcej niż 3 godziny. Nie możesz latać samolotem w 3. trymestrze ciąży ani w przypadku ciąży z komplikacjami.
  • Samochód: dobre rozwiązanie na podróż po Polsce, pozwala Ci robić postoje tak często, jak tego potrzebujesz. Usiądź na tylnym siedzeniu i pamiętaj o zapięciu pasów.
  • Autokar: najmniej przyjazny dla kobiety w ciąży. Za mało miejsca na nogi, problem ze skorzystaniem z łazienki, często brak odpowiedniej wentylacji. Zdecydowanie odpada.
  • Pociąg: jest bezpieczny i dość wygodny. Z drugiej strony pociągi lubią się spóźniać, co znacznie wydłuża czas podróży. 
  1. ZADBAJ O UBEZPIECZENIE MEDYCZNE 

Jeśli wybierasz się na wakacje do kraju Unii Europejskiej, przed wyjazdem udaj się do placówki NFZ w swoim mieście i złóż wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta jest ważna przez rok od momentu wydania i uprawnia Cię do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, także związanych z ciążą. Wyjątkiem jest poród – jeśli dojdzie do niego za granicą, będziesz obciążona jego kosztami. Gdy masz już kartę EKUZ lub inne ubezpieczenie medyczne, koniecznie zrób listę poradni i szpitali, które będą najbliżej Twojego miejsca pobytu. Zapisz sobie ich numery telefonów, a do walizki spakuj kartę ciąży i wyniki badań.

  1. DBAJ O SIEBIE

Gdy jesteś w ciąży, to Twoje ciało ustala zasady. Wsłuchuj się w nie i nie ignoruj swoich potrzeb fizjologicznych. Aby uniknąć zaparć, pamiętaj o jedzeniu błonnika, piciu dużej ilości płynów i ruchu. Nigdy nie zwlekaj także z oddaniem moczu, aby nie doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.

  1. ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ 

Jadąc na wakacje w ciąży pamiętaj, że odżywiasz się nie tylko dla siebie, ale także dla maluszka. Oto kilka wskazówek, czego unikać na wyjeździe, by nie zaszkodzić sobie ani dziecku:

  • Przed wyjazdem sprawdź czy na miejscu można jeść surowe warzywa i owoce;
  • Nie jedz surowego ani niedosmażonego mięsa i ryb;
  • Nie jedz nabiału niepasteryzowanego lub przechowywanego poza lodówką;
  • Jedz w sprawdzonych restauracjach, unikaj jedzenia sprzedawanego na ulicy;
  • Nie pij wody nieznanego pochodzenia ani nie używaj jej do mycia zębów;
  • Unikaj lodu w kostkach – nie wiesz, z jakiej wody został zrobiony. 
  1. UWAŻAJ NA SŁOŃCE

 Twoja skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa i łatwiej ulega poparzeniom. Dodatkowo hormony sprawiają, że zamiast równej opalenizny prędzej uzyskasz efekt salamandry plamistej. Pomijając kwestie estetyczne, promienie słoneczne pozbawiają Cię także zasobów kwasu foliowego, który jest konieczny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego w ciąży musisz unikać wylegiwania się na plaży. Pamiętaj, by na wyjazd spakować kremy z wysokim filtrem mineralnym, najlepiej SPF 50.

  1. CHROŃ SIĘ PRZED KOMARAMI

Badacze udowodnili, że kobiety w ciąży są wyjątkowo łakomym kąskiem dla komarów. Jednak ochrona przed nimi w stanie błogosławionym nie jest taka prosta, ponieważ musisz unikać większości chemicznych środków przeciw komarom. Zawierają one zwykle toksyczne substancje, takie jak DEET. Poszukaj naturalnych środków lub skorzystaj z olejku cytronelowego, którego zapach odstrasza komary. Możesz nałożyć kilka jego kropli na skórę, zmieszanych z balsamem do ciała albo rozpalić spiralę przeciw komarom zawierającą ten olejek.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl; Heidi Murkoff, Sharon Mazel „W oczekiwaniu na dziecko”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2016.

 

 

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona