Wnętrostwo (cryptorchismus)
Wnętrostwem nazywamy nieobecność jednego lub obu jąder w mosznie. Jest to najczęściej spotykana nieprawidłowość narządów płciowych u chłopców, występuje z częstością 1 na 125.
Rozróżnia się kilka rodzajów wnętrostwa:
Męska gonada (jądro) wymaga do prawidłowego rozwoju, dojrzewania i możliwości tworzenia plemników temperatury niższej od temperatury ciała. Dlatego przypadki wnętrostwa wymagają leczenia chirurgicznego, wcześnie już w 1-2 roku życia.
Jedynym wyjątkiem jest tzw. jądro wędrujące, które zwykle samo schodzi do worka mosznowego, w takim przypadku można przyjąć pozycję wyczekującą. Należy jednak pilnie obserwować wielkość worka mosznowego i jego symetrię. Jeżeli przyczyną wędrowania jądra jest zbyt krótkie więzadło, trzeba je chirurgicznie wydłużyć.
Częstym niepokojem rodziców jest też długość prącia, w wieku 2-5 lat powinno to być od 5 do 6 cm (+ – 0,9 cm). Pomiaru dokonuje się po stronie grzbietowej z oparciem i naciśnięciem przez linijkę tkanki podskórnej w okolicy wzgórka łonowego. Nieprawidłowy wynik pomiaru to długość mniejsza niż 2-2,5 SD (odchylenie standardowe) od długości przyjętej za normę.
Dodaj komentarz