Pierwszy sygnał, jaki mama dostaje od swojego dziecka, to jego ruchy. Ich obecność, intensywność i regularność informuje przyszłą mamę o zdrowiu dziecka i jego prawidłowym rozwoju. Mamy często nie są pewne, kiedy powinny zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka, jak często powinny je zauważać oraz jakie to jest właściwie uczucie. Nie są też przekonane, w jakiej sytuacji powinny udać się do lekarza. W naszym artykule znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pierwszych ruchów dziecka.
Wszystko zależy od tego, czy jest to Twoja pierwsza czy kolejna ciąża. W przypadku pierwszej ciąży większość kobiet czuje ruchy dziecka mniej więcej od 20. tygodnia. Jeśli już wcześniej rodziłaś, możesz być świadoma ruchów swojego dziecka dużo wcześniej – nawet od 16. tygodnia ciąży, a najczęściej od 18. tygodnia ciąży.
Na odczuwanie ruchów dziecka ma także wpływ Twoja waga – zwykle bardzo szczupłe kobiety są w stanie wychwycić je wcześniej. Kolejnym czynnikiem, od których zależy intensywność odczuwanych ruchów jest umiejscowienie łożyska. Jeśli jest ono na przedniej ścianie macicy, nie będziesz odczuwać ich tak wyraźnie.
Koniecznie zapisz sobie datę pierwszych ruchów dziecka. Najprawdopodobniej spyta Cię o to lekarz podczas kolejnej wizyty. Czasem ta informacja przydaje się do określenia terminu porodu u kobiet, które nieregularnie miesiączkują i nie są pewne, kiedy mogło nastąpić zapłodnienie.
Każda kobieta opisuje to uczucie nieco inaczej. Dla jednych pierwsze ruchy dziecka dają wrażenia podobne do łaskotania, trzepotu, bulgotania, przelewania, delikatnego głaskania. W późniejszym stadium, tj. między 24. a 28. tygodniem ciąży będziesz czuła, że w Twoim brzuchu mieszka mały akrobata, który robi fikołki, kopie, obraca się. Około 34-36. tygodnia ciąży dziecko jest dużo większe i nie ma miejsca na akrobacje, a jego ruchy przypominają wiercenie się.
Jeśli w ciągu dnia dużo chodzisz i jesteś zajęta, Twoja aktywność może ukołysać dziecko do snu. Za to późnym wieczorem, gdy uspokajasz się i szykujesz się do snu, możesz odczuć zwiększoną aktywność dziecka. Także dlatego, że jest to czas, gdy masz okazję głębiej wsłuchać się w to, co dzieje się z Twoim ciałem.
Uważa się, że czas szczytowej aktywności dziecka to godziny 21:00 – 1:00 w nocy. Możesz także odczuć jego większą ruchliwość po tym, jak zjesz coś słodkiego, ponieważ wyższy poziom cukru we krwi może pobudzić dziecko.
Częstotliwość ruchów dziecka zwiększa się do 32. tygodnia ciąży, a potem utrzymuje się na podobnym poziomie. Po 36. tygodniu ciąży ruchy tracą na intensywności z powodu braku miejsca w macicy.
Każda ilość ruchów jest normą, dopóki ruchy nie zmieniają nagle swojej częstotliwości i charakteru. Co to oznacza? Przede wszystkim poznaj indywidualny rytm ruchów swojego dziecka. Wtedy będzie Ci łatwiej zauważyć wszelkie odstępstwa od normy.
Nie warto porównywać ruchów swojego dziecka z innymi przyszłymi mamami, ponieważ jest to kwestia w 100% indywidualna. Nie porównuj także ruchów w tej ciąży z poprzednią. Każde dziecko rusza się inaczej – jedne są wyjątkowo aktywne, drugie częściej odpoczywają i śpią.
Warto prowadzić dzienniczek, w którym będziesz zapisywać informacje o ruchach swojego dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyczuć indywidualny rytm jego ruchów, a także poświęcisz czas na nawiązanie bliższej więzi z dzieckiem. Zwykle lekarze zalecają obserwację ruchów od 28. tygodnia ciąży, a w przypadku ciąży wysokiego ryzyka – od 24. tygodnia. Metodę obserwacji ruchów może Ci zaproponować lekarz prowadzący ciążę.
Znasz już rytm ruchów Twojego dziecka i wiesz, o jakich porach jest najbardziej aktywne. Jeśli więc zauważysz jakąkolwiek zmianę w tym rytmie – np. dziecko rusza się znacznie mniej lub więcej niż wcześniej, jego ruchy stały się bardzo intensywne lub prawie niewyczuwalne – jest to sygnał, że trzeba udać się do lekarza i upewnić się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Zawsze słuchaj swojej intuicji. Nawet jeśli będzie to fałszywy alarm, zyskasz spokój ducha.
Połóż się na lewym boku i skup się na ruchach dziecka przez następne 2 godziny. Jeśli nie czujesz 10 lub więcej oddzielnych ruchów w tym czasie, jak najszybciej udaj się do lekarza prowadzącego ciążę.
Może pomóc zmiana pozycji. Jeśli do tej pory stałaś lub chodziłaś – usiądź lub połóż się na lewym boku. Powinno je to uspokoić. Jeśli jednak czujesz wyraźną różnicę w porównaniu ze standardową aktywnością dziecka, udaj się do lekarza.
Każde z bliźniąt ma swoje miejsce w macicy i rusza się według własnego rytmu. Może się więc zdarzyć, że jedno z bliźniąt odpoczywa, a drugie w tym czasie np. robi fikołki.
Źródła: forumginekologiczne.pl, badaniaprenatalne.pl, broszura informacyjna dla przyszłych mam wydana przez Royal College of Obstetricians & Gynaecologists, whattoexpect.com
Tagi: ciąża, drugi trymestr ciąży, ruchy i kopnięcia dziecka
Dodaj komentarz