Twoja macica waży teraz o cały kilogram więcej niż na początku ciąży, a brzuch ma wielkość piłki do koszykówki. Aż 3 na 4 kobiety na tym etapie ciąży narzeka na bezsenność, za którą odpowiadają zarówno niedogodności fizyczne, jak i niepokoje i obawy – o dziecko, o poród, o siebie, o związek. Pamiętaj, że możesz współżyć aż do porodu, jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań (np. w postaci skracania się szyjki macicy).
Jeśli bardzo dolegają Ci bóle krzyża spowodowane uciskiem na nerwy, wypróbuj ciepłą kąpiel, elektryczny ogrzewacz na plecy lub postaraj się zmienić pozycję w nocy, wybierając wypoczynek na drugim boku.
Czas na kolejną wizytę u ginekologa. Jeśli istnieje podejrzenie niedotlenienia płodu, zostaniesz skierowana na amnioskopię. Informuje o barwie i ilości płynu owodniowego, o stanie błon płodowych oraz niekiedy o części przodującej płodu. Przeprowadzane jest za pomocą wziernika wprowadzonego przez pochwę do szyjki macicy. Znacznie częściej lekarze posługują się jednak diagnostyką USG, która jest bezpieczniejsza, bowiem nieinwazyjna.
Tagi: amnioskopia, barwa i ilość płynu owodniowego, niedotlenienie płodu, stan błony płodowej, wielkośc macicy, współżycie
Dodaj komentarz