Strona główna » Niemowlę » Karmienie i dieta » Rozszerzanie diety » Żywienie ekologiczne niemowląt

Żywienie ekologiczne niemowląt

ŻYWIENIE EKOLOGICZNE NIEMOWLĄT

Wszyscy zgadzamy się, że małe dzieci powinny jeść zdrowo. Co to jednak oznacza? W jaki sposób żywność ekologiczna wspomaga rozwój niemowląt?

Żywnością ekologiczną nazywamy żywność wolną od zanieczyszczeń takich jak:

 

  • związki azotowe (z nawozów sztucznych),
  • pestycydy (ze środków chemicznych ochrony roślin przed pasożytami),
  • metale ciężkie: ołów, kadm, rtęć (wynikające m.in. z nieprawidłowej utylizacji odpadów przemysłowych i  elektronicznych)
  • środków radioaktywnych (często również przywożonych z zagranicy i zakopywanych w ziemi).

 

Uprawy ekologicznie czyste oparte są na tradycyjnych metodach wykorzystywania naturalnych surowców i metod walki ze szkodnikami. Wykorzystuje się przy nich gnojówkę  i kompost, zaś ze szkodnikami walczy biologicznymi metodami. Materiał siewny nie jest modyfikowany genetycznie, a każdy etap produkcji odbywa się pod ścisłą kontrolą dotyczącą czystości chemicznej.

Gdzie znaleźć ekologiczne posiłki dla niemowląt?

W drogeriach i sklepach spożywczych znajdziemy całe linie słoiczków z żywnością dla niemowląt oznaczonych etykietami „bio”, „organiczne” czy „ekologiczne”. Wiele marek wspiera swoją wiarygodność stosownymi atestami, na które warto zwracać uwagę. Nie oznacza to jednak, że nie da się karmić dziecka ekologicznie bez kupowania tych produktów. Przydomowe ogródki i działki oraz lokalni rolnicy również mogą być dobrym źródłem niepryskanych warzyw i owoców, nawet jeśli nie podlegają aż tak ścisłej kontroli. Kupujmy więc świeże produkty na targach raczej niż w supermarketach; uprawiajmy własne pomidory, truskawki, borówki czy marchew, korzystajmy z zasobów rodzinnych. Może nie zawsze unikniemy chemii w 100%, ale na pewno korzystnie wpłyniemy na jadłospis maluszka!

Dlaczego niemowlęciu warto podawać żywność ekologiczną?

Nie można oczywiście powiedzieć, że klasyczna żywność bez atestów „eko” jest szkodliwa dla małych dzieci. Podlega ona bowiem i tak standardom bezpieczeństwa dotyczącym całego rynku spożywczego i nie powinna stwarzać bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Tym niemniej, jak wskazują skandale żywnościowe z ostatnich dekad, im mniej kontroli nad procesem produkcji, tym większe ryzyko. A w przeszłości znajdowano już w posiłkach dla niemowląt m.in. rakotwórcze pestycydy.

Pediatrzy podkreślają zaś, że niedojrzałe organizmy są w szczególny sposób wrażliwe na działanie toksyn, które mogą przede wszystkim oddziaływać negatywnie na mózg i system nerwowy. Istnieją również badania wskazujące, że chemiczne dodatki do żywności podawane małym dzieciom zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju astmy i alergii różnego typu. Dodatkowo wskazuje się, że produkty modyfikowane genetycznie mogą negatywnie wpływać na układ odpornościowy dziecka, zaś konserwanty łączone są zaburzeniami zachowania, zwłaszcza hiperaktywnością. Im wcześniej organizm narażony jest na kontakt z tym niebezpiecznym substancjami, tym potencjalnie większe szkody!

Czy karmienie żywnością ekologiczną to gwarancja zdrowia dziecka?

Przestrzegamy jednak przed myśleniem, że etykieta „eko” rozwiązuje wszystkie problemy zdrowego żywienia. Owszem, chronimy pociechę przed potencjalnie szkodliwymi składnikami, ale nadal musimy zwracać uwagę na kompozycję diety. Codzienne picie ekologicznych soków na pewno nie wyjdzie dziecku na zdrowie! Pamiętajmy więc, że:

  • Niemowlę do 6 miesiąca życia powinno być pojone jedynie mlekiem matki (ewentualnie mlekiem modyfikowanym), potem zaś optymalnym napojem dodatkowym jest źródlana woda.
  • Deserki ekologiczne mogą zawierać w sobie cukier, który nie jest wskazany dla małych dzieci.
  • Nadmiar błonnika w postaci przetworów warzywnych i owocowych oraz produktów pełnoziarnistych prowadzi do wzdęć i bólów brzuszka.
  • Ekologiczna żywność może powodować alergie pokarmowe – każdy składnik należy więc wprowadzać z ostrożnością.
  • Dieta małego dziecka powinna być rozmaita – eko marchewka każdego dnia jest nie na pewno wskazana!

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki