Zamiast jeść za dwoje w ciąży powinnaś jeść dla dwojga. Wszystko, co spożywasz ma wpływ na prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Odpowiednia dieta w ciąży może także złagodzić Twoje dolegliwości. Podpowiadamy, które produkty powinnaś jeść w ciąży, a których powinnaś unikać dla dobra swojego maluszka.
Gdzie występują? W pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, kaszach (jaglanej, gryczanej, jęczmiennej, pęczak), brązowym ryżu, pełnoziarnistych makaronach.
Dlaczego warto? Węglowodany złożone to najlepsze źródło energii, witaminy B1, PP, żelaza i błonnika. Dodatkowo kasze zwiększają odporność organizmu i uodparniają na stres. Dlatego powinny być częścią każdego posiłku.
Bonus: Węglowodany złożone to Twój sprzymierzeniec w walce z zachciankami ciążowymi – szczególnie z ochotą na słodycze.
Które owoce i warzywa wybierać? Postaw na sezonowe warzywa i owoce, ponieważ są najmniej zanieczyszczone pestycydami. Zimą wybieraj mrożonki.
Dlaczego warto? Owoce i warzywa dostarczą Tobie i maluszkowi błonnika i niezbędnych witamin i minerałów. Warzywa i owoce bogate w kwas foliowy (m.in. brokuły, szpinak, fasola, banany, pomarańcze, szczypior) są szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, gdy kształtuje się układ nerwowy dziecka.
Bonus: Zarówno owoce, jak i pieczone słodkie warzywa (np. bataty, marchewki i pietruszka) doskonale sprawdzą się w roli zdrowego deseru, który nie podniesie poziomu cukru we krwi tak, jak czekolada, ciastko czy batonik.
Jak jeść? Na surowo lub po obróbce cieplnej. Jeśli zauważyłaś, że surowe warzywa powodują u Ciebie wzdęcia, przestaw się na warzywa pieczone lub gotowane na parze. Postaraj się codziennie na obiad jeść zupę z warzyw. Obiady urozmaicaj sałatką. Sos sałatkowy najlepiej przyrządzaj na bazie oliwy (zdrowe kwasy tłuszczowe!), świeżych ziół i soku z cytryny.
Uwaga: Bardzo dokładnie myj warzywa przed spożyciem – w ich skórce mogą znajdować się szkodliwe chemikalia lub pasożyty, które mogą wywołać groźne choroby, np. toksoplazmozę.
Dlaczego warto? W ciąży Twój organizm ma ogromne zapotrzebowanie na białko, witaminy B2, B12 oraz wapń. Wapń jest niezbędny Twojemu dziecku do budowy kości. Jeśli go zabraknie, maluszek będzie zmuszony „podkradać” go z Twoich kości i zębów, a tego na pewno chciałabyś uniknąć.
Zapotrzebowanie: Powinnaś jeść 1200 mg wapnia na dobę, czyli o połowę więcej, niż do tej pory. Oznacza to, że powinnaś dziennie pić ok. 3-4 szklanki mleka (najlepiej mikrofiltrowanego), jogurtu, maślanki lub kefiru, a także jeść ser żółty.
Uwaga: Na skorupkach jaja mogą być bakterie salmonelli, dlatego zawsze dokładnie myj jajka przed ugotowaniem.
Warto pamiętać: Wapń przyswaja się najlepiej w towarzystwie witaminy D. Jej źródłem jest światło słoneczne, a także niektóre ryby, szczególnie sardynki i pieczona makrela.
Dlaczego warto? Ryby i mięso to nieocenione źródło białka. Dodatkowo morskie ryby zawierają jod i kwasy tłuszczowe omega-3, niezbędne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego i wzroku dziecka.
Bonus: Mięso to najlepsze naturalne źródło żelaza, a zapotrzebowanie na tej pierwiastek w ciąży wzrasta niemal dwukrotnie.
Zapotrzebowanie: Najwięcej produktów białkowych potrzebujesz w drugim trymestrze ciąży. Ryby lub mięso powinny być składnikiem każdego Twojego obiadu.
Jakie mięso jeść w ciąży? Powinnaś jeść więcej mięsa białego, czyli drobiu, a mniej mięsa czerwonego. Wybieraj mięso ze sprawdzonych źródeł.
Jakie ryby jeść w ciąży? Najlepszy wybór w ciąży to halibut, turbot, dorsz, sardynki, sum, pstrąg, makrela.
Zobacz także: Słodycze w ciąży – tak czy nie?
Zobacz także: Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna wypić ani jednej kropli alkoholu?
Zobacz także: Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?
Źródła: Paweł Zawitkowski i in. „Mamo, Tato, co Ty na to?”, Wydawnictwo Zawitkowski.pl sp. z o.o., Warszawa 2016, www.poradnikzdrowie.pl
Tagi: alkohol, dieta, fast food, jaja, jedzenie, mięso, nabiał, owoce, przetwory, ryby, słodycze, surowe mięso, warzywa, wątróbka, węglowodany złożone
Dodaj komentarz