Kryzys laktacyjny zdarza się niemal każdej świeżo upieczonej Mamie. Jest on związany z tzw. skokiem rozwojowym dziecka, czyli okresem, gdy potrzebuje ono więcej pokarmu i częściej się go domaga. Mimo że sytuacja jest przejściowa, wiele Mam bardzo ją przeżywa i porzuca karmienie piersią na rzecz mleka modyfikowanego. My podpowiadamy, jak nie dać się kryzysowi laktacyjnemu i go przezwyciężyć. Zatem, drogie Mamy, pierś do przodu!

Co to jest kryzys laktacyjny i kiedy występuje?

Kryzys laktacyjny to przejściowy niedobór pokarmu, który zwykle trwa nie dłużej niż kilka dni. Występuje on w okresach skoku rozwojowego niemowlęcia, czyli w okolicach 3. i 6. tygodnia życia, a później 3. i 6. miesiąca życia. Intensywnie rosnący maluch potrzebuje więcej pokarmu niż do tej pory, a organizm Mamy jeszcze nie zdążył dostosować produkcji mleka do zwiększonych potrzeb niemowlęcia. Stąd odczucie, że piersi są miękkie i puste, nie leci z nich pokarm, a bobas jest niespokojny nawet po odstawieniu od piersi. Zauważamy także, że robi się głodny co godzinę-dwie, a także domaga się częstego karmienia w nocy.

Jakie mogą być przyczyny kryzysu laktacyjnego?

Gwałtowny rozwój maluszka to nie jedyna możliwa przyczyna braku pokarmu w piersiach. Prawidłowej laktacji nie sprzyja stres i zmęczenie Mamy, dlatego tak ważny jest częsty odpoczynek i przekazanie obowiązków partnerowi lub pozostałym domownikom. Na niedobór pokarmu może też wpływać podawanie dziecku smoczka, ponieważ zaburza on odruch ssania i powoduje, że dziecko bardziej agresywnie traktuje brodawki. To z kolei znacznie wzmaga dyskomfort Mamy podczas karmienia i również może wpłynąć na zmniejszenie ilości mleka. Również zbyt rzadkie karmienie lub nieprawidłowe chwytanie piersi przez malucha może zaburzać prawidłową laktację. Za problemy z laktacją mogą być także odpowiedzialne zmiany hormonalne.

Sprawdzone sposoby na pobudzenie laktacji

Kryzys laktacyjny jest zupełnie normalnym zjawiskiem, które na szczęście szybko mija. Nie warto poddawać się i sięgać po butelkę z mlekiem modyfikowanym, które jeszcze zaostrzy problem. Wystarczy odrobina spokoju, cierpliwości, dużo odpoczynku i dbanie o siebie. Poniżej znajdziecie najlepsze sposoby na przezwyciężenie kryzysu laktacyjnego:

  • Karm malucha tak często, jak tego potrzebuje –w ciągu dnia niemowlę może się domagać karmienia co 1-2 godziny, w nocy nawet co 3 godziny. Na szczęście taka częstotliwość pobudzania piersi spowoduje zwiększone wydzielanie pokarmu, więc już po kilku dniach Twój organizm przystosuje się do większych wymagań malucha. Podczas jednego posiłku przystawiaj dziecko do obu piersi, a w czasie między karmieniem nie podawaj mu innych płynów. Jeśli zauważysz, że raz w piersiach wcale nie masz pokarmu, a za jakiś czas jest go nadmiar, spróbuj unormować godziny karmienia.
  • Nie panikuj –jak wspomnieliśmy powyżej, stres nie jest Twoim sojusznikiem, ponieważ może hamować laktację. Postaraj się ograniczyć ilość stresogennych czynników, by Twoje ciało mogło spokojnie skupić się na produkcji pokarmu. Myśl pozytywnie, skup się na głębokim oddechu, możesz także medytować, jeśli to Twój sposób na uspokojenie nerwów. Relaksuj się w taki sposób, jak najbardziej lubisz – czytaj książki, oglądaj seriale komediowe, słuchaj ulubionej muzyki, weź do ręki kredki i kolorowanki dla dorosłych. Dla uspokojenia nerwów możesz też wypić napar z rumianku lub melisy. Wprawdzie melisa ma delikatne właściwości spowalniania laktacji, jednak można je zaobserwować dopiero przy kilkunastu filiżankach dziennie. Jedna czy dwie w zupełności nie zaszkodzą, a uspokojone nerwy ułatwią wypływ mleka z piersi.
  • Dużo odpoczywaj –masz prawo być zmęczona karmieniem, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego domowe obowiązki przekaż najbliższym i pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje zdrowej i wypoczętej Mamy. Bez wyrzutów sumienia spędź dzień lub kilka dni z maluszkiem w łóżku. Jego bliskość, przytulanie się i bezpośredni kontakt ze skórą malca powoduje wydzielanie się oksytocyny – hormonu bliskości, który ma pozytywny wpływ na laktację!
  • Dobrze się odżywiaj – mama karmiąca nie powinna być na żadnej diecie i ograniczać się w jedzeniu tego, na co ma ochotę. Oczywiście z głową! Dbajmy o to, by jeść różnorodnie i zdrowo oraz spożywać nieprzetworzoną żywność. Nie chodzi o to, by nadmiernie skupiać się na swoim jadłospisie. Wystarczy, że będziesz sobie dostarczać witaminy i minerały ze świeżych warzyw i owoców, wapń znajdującą się w nabiale oraz białko i mikroelementy z mięsa, ryb, nabiału i roślin strączkowych. Najlepiej wybieraj żywność sezonową i lokalną.
  • Pij wodę i napary ziołowe –picie dużej ilości płynów (2-3 litry dziennie) wpływa zbawiennie na laktację. Najlepiej sprawdzi się woda nisko- lub średniozmineralizowana, a także soki owocowo-warzywne (1-2 szklanki dziennie) czy herbatki owocowe. Pozytywnie na laktację wpływa także napar z ziół takich jak kminek, koper włoski, bazylia, czarnuszka czy anyż. Nie przekraczaj jednak ilości 3 filiżanek dziennie, ponieważ napary z ziół w nadmiarze mogą z kolei zahamować laktację.
  • Uzbrój się w cierpliwość –pamiętaj, że kryzys laktacyjny jest tylko przejściowy i wkrótce minie. Dlatego nie rezygnuj z przystawiania malucha do piersi na rzecz pokarmu z butelki, ponieważ oduczy to malucha prawidłowego odruchu ssania, a w rezultacie może spowodować całkowity zanik laktacji. Przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej, nawet jeżeli kilka razy nie zakończy się to sukcesem. Już wkrótce Twój organizm dostosuje się do nowych potrzeb dziecka i kryzys laktacyjny pozostanie tylko wspomnieniem.

 

Źródła: Zuzanna Kołacz-Kordzińska „Mam za mało mleka”, Kwartalnik Laktacyjny 4(8)/2015; pediatria.mp.pl; portal.abczdrowie.pl; poradnikzdrowie.pl

Instagram
Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki