Wybór szpitala do porodu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć jako przyszła mama. Najlepiej zająć się poszukiwaniami już na początku drugiego trymestru ciąży – czeka Cię sporo czytania, porównywania, selekcji, a także odwiedzania szpitali.
Specjalnie dla Ciebie uprościliśmy proces wyboru szpitala do 5 prostych kroków. Skorzystaj z naszych wskazówek i wybierz najlepszy szpital do porodu w swojej okolicy!
Nie da się podjąć dobrej decyzji bez określenia celu, do którego dążymy. Dlatego zanim zaczniesz przeglądać szpitale w swoim mieście i pytać o opinię koleżanek, określ swoje priorytety, czyli wybierz cechy, które powinien mieć Twój idealny szpital – zarówno pod względem porodu, jak i opieki nad noworodkiem.
Zastanów się, które z tych czynników są dla Ciebie zdecydowanie najważniejsze, które mają nieco mniejsze znaczenie, a z których ewentualnie możesz zrezygnować. Zapisz je na kartce w kolejności od najważniejszego do najmniej istotnego. Tym samym określiłaś swoje priorytety.
Zobacz, jak poszczególne szpitale w Twojej okolicy wypadają w rankingu prowadzonym przez stronę www.gdzierodzic.info, czyli stronę Fundacji „Rodzić po ludzku”, która od ponad 20 lat działa na rzecz godnego porodu i odpowiedniej opieki poporodowej.
Na stronie znajdziesz informacje dotyczące wyposażenia szpitala, opieki podczas porodu oraz opieki poporodowej. Dodatkowo są tam też opinie rodzących – często bardzo szczegółowe, które dadzą Ci pełny obraz sytuacji.
Zobacz, które szpitale pokrywają się z Twoimi priorytetami, które określiłaś w punkcie 1. Wybierz kilka szpitali, które najbardziej Ci odpowiadają, biorąc pod uwagę także odległość szpitala od domu. Najlepszy szpital według Twojej oceny będzie Twoim planem A. Określ także, który szpital ma być planem B, czyli Twoim szpitalem do porodu w razie, gdyby w szpitalu A zabrakło miejsc.
Stopień referencyjności szpitala określa to, jak bardzo dany szpital jest wyspecjalizowany w zakresie porodu i opieki poporodowej. Szpitale o I stopniu referencyjności są najmniej wyspecjalizowane, a więc mogą tam rodzić tylko kobiety w zdrowej, donoszonej ciąży (powyżej 35. tygodnia).
W szpitalach o II stopniu referencyjności mogą rodzić kobiety przed 35. tygodniem ciąży. Takie szpitale są w stanie fachowo zająć się noworodkami o masie ciała mniejszej niż 2600 g, a także takimi, które uzyskały 0-3 punkty w skali Apgar lub mają zaburzenia oddychania.
Najbardziej wyspecjalizowane szpitale to te o III stopniu referencyjności, czyli przede wszystkim szpitale kliniczne państwowych uczelni medycznych. Tu mogą rodzić kobiety, których ciąża jest zagrożona, przebiega patologicznie, jest wysokie zagrożenie porodem przed 31. tygodniem ciąży lub urodzenia dziecka z wadami np. serca.
Twój lekarz prowadzący ciążę z pewnością będzie w stanie doradzić Ci, na który stopień referencyjności szpitali masz zwracać uwagę, na podstawie tego, jak przebiega Twoja ciąża. Oczywiście jeśli jesteś w zdrowej ciąży masz także prawo wybrać szpital o najwyższym stopniu referencyjności. Z kolei jeśli Twoja ciąża jest zagrożona, wyklucz szpitale o zbyt niskim stopniu referencyjności.
Teraz, kiedy masz już lepszy obraz sytuacji, warto zasięgnąć porady na temat wybranych przez Ciebie szpitali. Spytaj koleżanek, w którym szpitalu rodziły, co im się podobało, a co zupełnie nie. Najlepiej porozmawiaj z tymi, które rodziły niedawno, ponieważ warunki szpitalne i personel mogą się bardzo mocno zmienić w ciągu kilku lat. Unikaj koleżanek, które lubią opowiadać krwawe historie, często zasłyszane na forach dla rodziców. Szukasz przecież wsparcia i porady, a nie negatywnych emocji.
Przed porodem koniecznie odwiedź szpital (szpitale), które wybrałaś. Dzięki temu będziesz miała możliwość obejrzeć salę porodową, salę poporodową, ocenić warunki, zobaczyć, gdzie jest izba przyjęć. Przygotuj także listę pytań, które chciałabyś zadać personelowi szpitala. Zazwyczaj na oprowadzanie po szpitalu trzeba się wcześniej umawiać. Wizyta w wybranym szpitalu pozwoli Ci sprawdzić, czy dokonałaś dobrego wyboru, a także rozeznać się w placówce. Dzięki temu, gdy poród się zacznie, będziesz czuła się tam bardziej pewnie.
Tagi: wybór szpitala do porodu
Dodaj komentarz