Mówi się, że silne mdłości i wymioty w ciąży to gwarancja jej pozytywnego przebiegu. Czy tak jest naprawdę? Dlaczego kobiety w ciąży mają mdłości? Czy rzeczywiście występują tylko rano? Kiedy możesz się ich spodziewać? Czy mogą zaszkodzić dziecku? I wreszcie – jak sobie skutecznie z nimi radzić?
Według różnych badań mdłości w ciąży doświadcza od 50% do 80% przyszłych mam. Wiele wskazuje na to, że o wystąpieniu mdłości decydują m.in. czynniki genetyczne. Oznacza to, że jeśli Twoja mama lub siostra wspominają początek ciąży jako pasmo nieustających wycieczek do toalety, z dużym prawdopodobieństwem będzie tak również u Ciebie.
Mdłości mogą zależeć także od wieku przyszłej mamy. Według wyników niektórych badań im młodsza mama, tym większa szansa na ciążowe mdłości. Ich występowanie może także nasilać ciąża mnoga.
Mdłości i wymioty wbrew pozorom nie są takie zupełnie bez sensu, choć to zrozumiałe, że masz ich zupełnie dosyć. Na szczęście mdłości w ciąży mają też swoje dobre strony.
Jednak pamiętajmy, że ok. 20-30% kobiet nie odczuwa w ciąży żadnych mdłości i wymiotów i jest to najzupełniej normalne. Nie wzrasta u nich także ryzyko poronienia.
Najprawdopodobniej mdłości dopadną Cię w okolicach 40. dnia ciąży, czyli inaczej mówiąc po upływie 40. dni od Twojej ostatniej miesiączki. Zwyczajowo przyjęło się bowiem w taki sposób liczyć czas trwania ciąży.
Oczywiście nie jest to żadna reguła i równie dobrze możesz odczuwać mdłości nawet 10 dni wcześniej lub dużo później. Zdecydowana większość kobiet, u których występują mdłości, doświadczyła ich po raz pierwszy przed upływem 56. dnia od ostatniej miesiączki. Kulminacja mdłości i wymiotów występuje najczęściej pomiędzy 8. a 12. tygodniem ciąży. Po 12. tygodniu mdłości powinny ustąpić, choć u co 5. ciężarnej zdarzają się nawet później i ciągną się do samego porodu.
Na szczęście nawet silne mdłości i wymioty w żaden sposób nie zagrażają ciąży ani zdrowiu dziecka oraz nie prowadzą do poronienia. Wiele mam boi się, że jeśli zwracają non stop prawie wszystko, co jedzą, ich dziecko jest pozbawione składników odżywczych. Nie przejmuj się tym – Twoje dziecko jest w stanie pobrać z organizmu wszystko, co jest mu niezbędne do rozwoju.
Masz już dość codziennych mdłości? Nie pozwól im zrujnować pierwszego trymestru ciąży! Podpowiadamy, jak w prosty sposób zapobiegać mdłościom oraz jak sobie z nimi radzić:
A jak to wyglądało u Was? Miałyście mdłości i wymioty przez cały pierwszy trymestr czy jeszcze dłużej? A może wcale? Jak radziłyście sobie z mdłościami? Co Wam najbardziej pomagało?
Źródła: www.mataja.pl, www.ekorodzice.pl, www.poradnikzdrowie.pl, Heidi Murkoff, Sharon Mazel „W oczekiwaniu na dziecko”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2016.
Tagi: mdłości i wymioty, samopoczucie, zdrowie matki w ciąży
Szukaj wśród imion męskich, żeńskich i uniwersalnych
Dodaj komentarz