Dla przyszłej mamy już w drugim trymestrze oczywiste są zmiany fizyczne spowodowane hormonami oraz zwiększeniem masy ciała. Nogi robią się obolałe, łydki doznają łatwo skurczy, widoczne stają się obrzęki, a bardzo często także żylaki. Są to normalne zjawiska występujące w różnym nasileniu u różnych kobiet, ale indywidualny styl życia wywiera na nie zasadniczy wpływ. Jedną z atrakcyjniejszych metod prewencji okazuje się być noszenie pończoch uciskowych.
Skarpetki, podkolanówki, pończochy i rajstopy uciskowe to specjalny rodzaj bielizny przeznaczonej przede wszystkim dla osób o podwyższonym ryzyku żylaków oraz zakrzepicy żył głębokich – mama w ciąży zdecydowanie należy do tej kategorii. Specjalny materiał oraz odpowiednio wąska średnica sprawiają, że podczas noszenia wywierany zostaje nacisk na tkanki łydek i ud. Tym samym fizycznemu zmniejszeniu ulega przekrój żył, co z kolei zapobiega zastojom krwi w kończynach.
Przypomnijmy, że żylaki powstają w sytuacji, gdy zastawki żylne działają wadliwie i nie posyłają efektywnie pozbawionej tlenu krwi w górę, w kierunku serca. Krew wraca więc do naczyń, a jej zwiększony nacisk poszerza je w sposób patologiczny. Efekty widać wyraźnie na skórze – żyły stają się nabrzmiałe i przebijają się na powierzchnię w postaci guzków i całych gron. Żylaki mogą swędzieć i boleć, a w zaawansowanym stanie mają nawet tendencję do otwierania się. Pończocha uciskowa ma odwracać niepożądane zjawisko zastojów, utrzymując odpowiednie napięcie ścian żylnych i ułatwiając wpompowywanie krwi w górę.
Ciąża jest szczególnie niesprzyjającym okresem dla żył. Hormon zwany relaksyną ma przygotowywać kobietę na poród dziecka, ale rozluźnia także napięcie żył i przyczynia się do obrzęków oraz powstawania żylaków. Niekorzystny jest również nacisk, jaki rosnąca macica wywiera na żyły leżące w obszarze miednicy. Uważa się, że nawet 70% ciężarnych rozwija pewną formę żylaków! Niektóre kobiety mogą przy tym wykazywać skłonności już przed ciążą – to szczególne uzasadnienie dla noszenia pończoch uciskowych.
Pończochy poleca się nosić nawet od początku ciąży, a przynajmniej od drugiego trymestru, do 6 tygodni po porodzie, kiedy występuje wciąż jeszcze zwiększone ryzyko zaburzeń żylnych.
Na rynku istnieją nie tylko różne długości produktów uciskowych, ale także różny stopień ucisku. Najsłabszy pełni rolę prewencyjną, podczas gdy kompresja na wyższym poziomie musi już być zlecona przez lekarza. Pończochy dobiera się w wyspecjalizowanych sklepach po dokładnym zmierzeniu nogi – nieprawidłowy rozmiar może być nieskuteczny i negatywnie wpływać na zdrowie matki w ciąży.
Nie bez znaczenia jest również sam sposób zakładania pończoch. Dokonuje się go zawsze w siadzie z nogami ułożonymi poziomo, np. na łóżku, nigdy zaś spuszczonymi w dół! Chodzi o to, aby krew zdążyła odpłynąć z kończyn. Odpowiednio zwiniętą pończochę nakłada się najpierw na palce stóp, a następnie stopniowo rozprostowuje w górę.
Do wyboru mamy przy tym pończochy z otwartym palcem, podkolanówki, skarpetki, a nawet bardzo eleganckie pończochy z koronką czy w ciekawe desenie. Mogą być one transparentne lub matowe, lżejsze lub cieplejsze, na zimę. Zasadniczo warto mieć przynajmniej dwie pary, tak, aby móc je regularnie prać.
Pończoch uciskowych nie należy nosić w przypadku:
Tagi: ciążowe rajstopy przeciżylakowe, pończochy uciskowe w ciąży, rajstopy ciążowe
Dodaj komentarz