Powyższe wymiary są jedynie orientacyjny – od 5 miesiąca ciąży płody zaczynają się mocno różnicować, zarówno jeśli chodzi o długość, jak i wagę. Poszczególne badania mogą też dawać różne rezultaty. To że Twój maluszek jest mniejszy od normy nie musi być powodem do niepokoju!
Dziecko często dotyka teraz swojej twarzy i z ochotą ssie kciuk. Zaczyna bawić się, krzyżując i rozkładając nogi, wyciągając i schylając głowę, by dotknąć ręki. W przypadku bliźniąt zaobserwowano, że wyciągają do siebie dłonie, dotykają się i reagują na siebie wzajemnie!
Kształtują się pęcherzyki płucne i kora mózgowa. W płucach krąży płyn owodniowy, który zostanie wydalony w czasie porodu. Skóra dziecka wydaje się na niego „za luźna” ze względu na niewielką ilość tkanki tłuszczowej – jest pomarszczona i różowa. Na palcach rąk i nóg rosną prawdziwe paznokcie, brwi i włosy gęstnieją, a na powiekach pojawiają się nawet mikroskopijne rzęsy!
Tagi: 22 tydzeień ciąży, dwudziesty drugi tydzień ciąży, kora mózgowa, paznokcie, pęcherzyki płucne, płyn owodniowy, wielkość dziecka, wielkość płodu, zmysł dotyku
Dodaj komentarz