Embrion mierzy teraz 18-25 mm (CRL) – można go przyrównać do maliny! Głowa jest nadal dominującą częścią jego ciała. To okres intensywnego rozwoju wszystkich zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, ale także dotyku. Na języku powstają więc kubeczki smakowe, zaś w uszkach unerwienie. Szeroko rozstawione oczy znajdują się już po obu stronach głowy. Zaczynają się też kształtować powieki.
Płód posiada już płuca, wątrobę i nerki; kształtują się jego wewnętrzne organy płciowe. Jelito jest na tyle duże, że zostaje wypchnięte z brzuszka – zjawisko to nazywa się fizjologiczną przepukliną pępkową. W swoim czasie powróci jednak na swoje miejsce. Rozpoczyna się też proces kostnienia – jako pierwszy twardnieje obojczyk. Wcześniejszy ogonek praktycznie zanika i staje się kością ogonową.
Rozwija się przysadka mózgowa, odpowiedzialna za produkcję hormonów i wzrost. Powstają nerwy czaszkowe. Płód ma wciąż przezroczystą skórę, przez którą widać naczynia krwionośne. Coraz bardziej przypomina jednak człowieka – ciało prostuje się, kończyny stają się bardziej proporcjonalne. Można wyraźnie rozróżnić staw łokciowy i kolanowy. Paluszki nadal połączone są błoną, ale pojawiają się na nich linie papilarne!
Serce wypełnia teraz klatkę piersiową i bije mu teraz z prędkością 160-170 uderzeń na minutę.
Tagi: 8 tydzień ciąży, embrion, jelito, kości, nerki, oczy, ósmy tydzień ciąży, płuca, powieki, przysadka mózgowa, wątrobę, wewnętrzne organy płciowe, wielkość embrionu, wielkość płodu
Dodaj komentarz