Wokół tematu współżycia seksualnego w trakcie ciąży narosło sporo mitów, szkodliwych dla większości przyszłych mam. Odpowiadamy na wszystkie pytania, jakie możesz mieć w tym zakresie.
Intymność jest ważnym elementem romantycznego związku. Trudno też się dziwić, że młodzi ludzie, którzy najczęściej są jeszcze na początku swego wspólnego życia razem, nawet po zapłodnieniu nie chcą rezygnować z seksu. Jak przekonują naukowcy, dostarcza on wszak o wiele więcej korzyści niż tylko przedłużenie gatunku…
Dlaczego seks w ciąży jest polecany?
W przypadku zdrowej ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do kontynuowania stosunków seksualnych z partnerem aż do dnia porodu! Wręcz przeciwnie, eksperci podkreślają, że regularne współżycie może mieć bardzo wiele wymiernych korzyści dla młodej rodziny:
- Seks umacnia związek, który może napotykać wiele wyzwań emocjonalnych i praktycznych w okresie oczekiwania na potomka.
- Współżycie jest formą zdrowej aktywności fizycznej – spala kalorie, zwiększa przepływ krwi i transport tlenu do tkanek.
- Oksytocyna wydzielana w trakcie orgazmu ma działanie przeciwbólowe i przeciwdepresyjne, więc może poprawiać samopoczucie przyszłej mamy.
- Seks może ułatwiać zasypianie i promować zdrowy sen, często deficytowy wśród ciężarnych.
- W drugim trymestrze libido ciężarnej zwykle wyraźnie rośnie – regularny seks jest idealnym sposobem na zaspokojenie nowych potrzeb i rozładowanie stresu.
- W przypadku ukończonego 40 tygodnia ciąży uprawianie seksu może przyśpieszyć akcję porodową – to zdrowszy i naturalniejszy sposób na wywołanie porodu niż dożylne podawanie oksytocyny.
- Seks, a zwłaszcza orgazmy, wzmacniają mięśnie dna miednicy i przyspieszają regenerację po porodzie.
- Endorfiny uwalniane przez ciało matki w trakcie orgazmu sprawiają, że i płód czuje się bardziej zrelaksowany.
- Seks pomaga kobiecie czuć się atrakcyjniejszą, co z kolei redukuje część kompleksów pojawiających się w okresie ciąży.
Mity dotyczące seksu w czasie ciąży
Niestety, w społeczeństwie wciąż jeszcze krążą półprawdy i przekłamania dotyczące współżycia w okresie ciąży. Rozprawiamy się z najpopularniejszymi…
Czy członek w pochwie może uszkodzić płód?
Nie. Uniemożliwia to anatomia dróg rodnych. Pochwa sama w sobie jest dość długa, a u jej zakończenia znajduje się czop śluzowy wypełniający dokładnie szyjkę macicy. Płód znajduje się w samej macicy i otoczony jest dodatkowo wodami płodowymi amortyzującym wszystkie wstrząsy.
Czy seks może spowodować przedwczesny poród?
Mimo że orgazm powoduje skurcze macicy, w zdrowej ciąży nie ma ryzyka związanego z przedwczesnym wywołaniem akcji porodowej.
Czy dziecko wie, że rodzice uprawiają seks?
Płód nie jest świadomy tego, co dzieje się w sypialni rodziców – seks nie może mu w żaden sposób przeszkadzać. Czasami zdarza się, że po orgazmie kobieta odczuwa zwiększoną ruchliwość maluszka – to normalna reakcja na stymulację macicy.
Czy sperma może zaszkodzić dziecku?
Nasienie mężczyzny pozostaje w pochwie i nie dociera nigdzie dalej, dzięki obecności czopa śluzowego. Po stosunku zostanie normalnie wydalone.
Czy może dojść do powtórnego zapłodnienia?
W bardzo rzadkich przypadkach ciężarna już kobieta może ponownie owulować i wówczas istnieje ryzyko ponownego zapłodnienia. Zjawisko to nazywa się superfetacją, ale jak dotąd opisano go na świecie zaledwie kilka razy. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia bliskie jest więc zeru.
Kiedy nie powinno się współżyć w trakcie ciąży?
Mimo wszystkich wspomnianych wyżej zalet kontynuacji współżycia w okresie ciąży są sytuacje, w których może ono przynieść więcej szkody niż pożytku. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego warto zawsze zasięgnąć porady prowadzącego ginekologa, ale ogólnie przeciwwskazaniem do seksu w okresie ciąży są:
- historia powtarzalnych poronień (seks niewskazany w pierwszym trymestrze);
- stwierdzone zagrożenie lub historia przedwczesnych porodów;
- niewydolność łożyska bądź łożysko przodujące;
- krwawienia z pochwy;
- skurcze macicy;
- niewyjaśnione upławy;
- wyciekanie wód płodowych;
- odejście czopa śluzowego;
- ciąża mnoga (w uzasadnionych przypadkach);
- rozpoczęcie akcji porodowej.
Co robić, gdy lekarz zakazał ciężarnej współżycia?
Zakaz współżycia nie musi oznaczać tragedii dla dwojga kochających się ludzi, nawet jeśli dotyczy kilkumiesięcznego okresu. Intymność, zarówno w zakresie czułości i dotyku, jak i seksualnej stymulacji można osiągnąć na wiele sposobów bez penetracji. Czasami wręcz okazuje się, że ów zakaz w połączeniu z nową wrażliwością ciała ciężarnej i atrakcyjną zmianą jej kształtów bardzo pozytywnie urozmaica życie płciowe pary. Od całowania po erotyczny masaż – repertuar możliwości jest bardzo szeroki!
O czym należy pamiętać
- Ciąża nie chroni przed ryzykiem chorób przenoszonych drogą płciową, a niektóre infekcje są groźne dla płodu. Należy więc uprawiać bezpieczny seks: ze stałym partnerem, a najlepiej również zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy.
- Współżycie w ciąży wymaga zwiększonej dbałości o higienę intymną u obojga partnerów!
- Seks oralny połączony z dmuchaniem stwarza zagrożenie embolizmem powietrznym, groźnym dla matki i dziecka. Pęcherzyki powietrza mogą bowiem zablokować żyłę lub tętnicę, powodując zator.
- Drogi rodne ciężarnej są silniej przekrwione. Nie jest więc rzadkością, że po współżyciu obserwuje się drobne plamienie – nie powinno ono być powodem do niepokoju, o ile jest śladowe i związane wyłącznie z penetracją seksualną.
- Zaawansowana ciąża wymaga takiego dostosowania pozycji seksualnych, aby kobiecie było wygodnie. Leżenie na plecach nie jest w trzecim trymestrze wskazane.
Tagi:
seks w ciąży
Dodaj komentarz