Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną ludzi i zwierząt wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Żywicielami pośrednimi tego pierwotniaka są człowiek i wiele zwierząt, natomiast żywicielami ostatecznymi są koty domowe i koty dzikie. Człowiek zaraża się przez połknięcie oocyst wydalonych z kałem kota. Mogą one występować w glebie, warzywach, owocach, surowym i niedogotowanym mięsie. Możliwe jest także zakażenie przez uszkodzoną skórę oraz przez spojówkę, a także drogą przezłożyskową w życiu płodowym.
Toksoplazmoza u ludzi i zwierząt ma stosunkowo łagodny przebieg. Objawy przypominają zakażenie grypowe. Rzadko jest więc rozpoznawana i właściwie nie wymaga leczenia. Najcięższą postacią choroby jest toksoplazmoza wrodzona, która rozwija się u płodu i prowadzi do wad rozwojowych. Dzieje się tak wtedy, kiedy ciężarna została zarażona po raz pierwszy i nie wytworzyła jeszcze odpor-ności. Rozpoznanie toksoplazmozy opiera się na wykrywaniu przeciwciał w klasie IgM i IgG we krwi. Najlepszą obroną przeciwko toksoplazmozie jest profilaktyka. Jest to badanie wszystkich ciężarnych i ewentualne szybkie leczenie.
Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Należy zwrócić uwagę na konieczność dokładnego mycia warzyw i owoców, mycia rąk oraz długiego gotowania czy pieczenia mięsa. Kobieta ciężarna niezależnie od tego, czy w domu jest kot, czy go nie ma, powinna przeprowadzić badanie krwi w kierunku toksoplazmozy, najlepiej na początku ciąży.
W razie wyniku wykazującego brak swoistych przeciwciał (czyli kobieta nie przebyła w przeszłości zakażenia) bezpieczniej jest, żeby nie miała kontaktu z kotami. W przypadku stwier-dzenia zakażenia kobiety ciężarnej należy podjąć odpowiednie leczenie.
Dodaj komentarz