Ciężarne są bardziej podatne na infekcje skóry i okolic intymnych, co wynika przede wszystkim z działania hormonów oraz osłabienia reakcji immunologicznych dla dobra płodu. Niestety, w okresie długich 9 miesięcy mocniej się pocimy, częściej siusiamy i na dodatek obserwujemy zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy. To wszystko sprawia, że dla przyszłej mamy higiena osobista powinna być priorytetem. Jak się jednak myć i dbać o siebie, aby przypadkiem nie przedobrzyć?
W temacie kąpieli istnieje bardzo wiele kontrowersji, a niektórzy otwarcie wręcz zniechęcają ciężarne do wchodzenia do wanny, wskazując na ryzyko infekcji czy poronienia. W rzeczywistości jednak kąpiel nie wpływa negatywnie na zdrowie matki w ciąży, a wręcz może złagodzić codzienne dolegliwości, takiej jak bóle pleców, skurcze łydek, hemoroidy czy ogólny stres. Stosując delikatne preparaty do kąpieli np. na bazie naturalnych olejów czy owsa, możemy nawet zapobiec wysuszaniu się skóry na brzuchu i towarzyszącemu mu świądowi.
Pamiętaj:
Instynktownie bezpieczniejszą metodą mycia w ciąży wydaje się oczywiście prysznic. Zapewnia on oczywistą korzyść higieniczną w postaci natychmiastowego odprowadzania nieczystości, a ponadto jest formą delikatnego masażu, wpływając korzystnie na bóle mięśni oraz krążenie krwi. Chłodne prysznice mogą mieć wręcz działanie ujędrniające na skórę.
Trzeba jednak uważać z temperaturą natrysku – zbyt gorąca niepotrzebnie podnosi temperaturę ciała ciężarnej, co w pierwszym trymetrze stwarza ryzyko dla płodu. Ponadto może sprzyjać pojawianiu się żylaków i prowadzić do niebezpiecznych zawrotów głowy czy zasłabnięć. Lodowaty prysznic w czasie ciąży nie jest tak groźny, ale nie jest też wskazany. Ciąża i poród to okres, w którym wszelkie szoki i skrajności nie są mile widziane!
O okresie ciąży obserwuje się nasiloną skłonność do drożdżycowych i bakteryjnych infekcji pochwy. Istotną częścią profilaktyki jest podmywanie się dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przy użyciu ciepłej wody i delikatnych żeli myjących. Klasyczne pachnące mydła nie są wskazane, gdyż powodują podrażnienia, które zwiększają dodatkowo ryzyko stanów zapalnych. Idealne preparaty są bezzapachowe, wzbogacone w kwas mlekowy i łagodzące substancje typu alantoina. Warto wypróbować darmowe próbki dla kobiet w ciąży oferowane przez apteki, drogerie oraz portale internetowe.
Pamiętaj:
Mama w ciąży musi także przykładać szczególną uwagę do higieny jamy ustnej. Chodzi zarówno o uniknięcie konieczności leczenia dentystycznego przed porodem, jak i potencjalne zagrożenie związane z infekcjami dziąseł. Tym bardziej, że pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenu dziąsła robią się często bolesne, zaognione i mogą krwawić. Oprócz rygorystycznego mycia zębów 2-3 razy dziennie pastą z fluorem poleca się więc stosować także szczoteczki i nici do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.
Naturalnie, dbałość o siebie to nie tylko czystość. Kalendarz ciąży nieustannie zwiastuje nowe problemy – od ostudy na czole po rozstępy na brzuchu, a my chcemy czuć się w tym wszystkim trochę lepiej. Podkreślanie urody jest sposobem na ciążowego bluesa i kompleksy, które mogą się pojawić wraz ze wzrostem wagi. Nie wszystkie procedury jednak, z których chętnie korzystałyśmy przed ciążą są teraz wskazane. Eksperci przede wszystkim polecają wstrzymać się od:
Jak więc ciężarna może dbać o urodę? Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby odwiedzić fryzjera i zafundować sobie twarzowe cięcie. Możesz też udać się do kosmetyczki w celu przeprowadzenia łagodnego zabiegu upiększającego – powiadom ją jednak, że jesteś w stanie odmiennym. Jak najbardziej dozwolony jest również makijaż, nawet bardziej odważny, perfumy, woskowanie, maseczki do twarzy i na włosy oraz relaksująco-ujędrniające masaże. Nie zapomnij również, jak wielkie znaczenie ma dobrze dobrana, atrakcyjna odzież ciążowa oraz przyciągające uwagę akcesoria modowe!
Tagi: ciąża, codzienna kąpiel, higiena, prysznic, zabiegi kosmetyczne
Dodaj komentarz