Jeśli obserwujesz brak typowych symptomów porodu, możesz czuć niepokój. Nie jest to jednak nic nie zwykłego. Pamiętaj, że obliczanie “terminu” jest jedynie szacunkiem kalendarzowym.
Z drugiej strony musisz się liczyć z faktem, że wody mogą odejść dosłownie w każdej chwili. Unikaj więc dalszych spacerów, wycieczek za miasto czy dłuższych podróży środkami lokomocji. Gdy worek owodniowy w końcu pęknie poród nastąpi w ciągu kolejnych 24 godzin (lub zostanie wywołany). U większości kobiet skurcze poprzedzają jednak odejście wód, a u niektórych pęcherz trzeba wręcz przebić! Jeśli wody odejdą pierwsze i mają zieloną lub brązową barwę, niezwłocznie udaj się do szpitala!
Ciężar ciała dziecka stanowi 38 procent całego przyrostu wagi podczas ciąży. Reszta to łożysko, płyny, krew oraz powiększone piersi i macica. Po porodzie stracisz więc większą część nadwagi, ale prawdopodobnie zostanie jest balast w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej. Brzuch będzie potrzebować minimalnie kilku tygodni, aby się spłaszczyć. Jeśli będziesz karmić naturalnie, piersi jednak długo jeszcze pozostaną krągłe!
Tagi: ciężar ciała dziecka, czas rozwiązania, łożysko, powiększone piersi, rozszerzenie szyjki macicy
Dodaj komentarz