Pod koniec ciąży możesz spać niespokojnie, z przerwami, tak jakby Twój organizm przygotowywał się do czuwania przy noworodku. Jeżeli obudzisz się w nocy, poczytaj dobrą książkę, napij się herbatki owocowej, posłuchaj muzyki…
Gdy poród się zbliża, twoje dodatkowe kilogramy rozkładają się na: wagę dziecka (około 3,5 kg), wagę łożyska (około 0,7 kg), wagę płynu owodniowego (1 kg), wagę powiększającej się macicy i piersi(1,6 kg), wzrost objętości krwi (1,5 kg) i wreszcie rezerwy tłuszczowe (3-4 kg). Po porodzie pozostaje zwykle kilka kilogramów do zrzucenia. To zależy od cech dziedzicznych, wieku, poprzednich ciąż, wcześniejszych tendencji. Jeśli miałaś tendencję do tycia, będzie Ci trudniej: musisz dbać o to, aby w ciąży i po porodzie nie przybierać za dużo na wadze.
Pamiętaj! Okres karmienia piersią nie jest optymalnym czasem na odchudzanie!
Nowym symptomem, który pojawia się przed porodem są biegunki – to sposób organizmu na oczyszczenie się i zrobienie miejsca w miednicy. Jeśli dostałaś silniejszego rozwolnienia, to znaczy że poród rozpocznie się w przeciągu godzin lub kilku dni!
Jeśli zaobserwujesz u siebie jeden lub więcej z poniższych symptomów, wyszukaj koniecznie pomoc lekarską!
Paulinka D w dniu 12 listopada 2020 07:23
Super przydatny artykuł dzięki;)